Ostachowicz zarobi w Orlenie miliony. MSP: ma kompetencje

Igor Ostachowicz, od środy członek zarządu PKN Orlen, wzmocni zarząd w zakresie komunikacji korporacyjnej – poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Zdaniem resortu Ostachowicz, który w kancelarii premiera zajmował się m.in. wizerunkiem Donalda Tuska, ma „wieloletnie doświadczenie i unikalne kompetencje”. Na nowym stanowisku ma zarabiać ponad 2 mln zł rocznie.

Rada nadzorcza płockiego koncernu powołała w środę Igora Ostachowicz na wniosek Ministra Skarbu Państwa. Po jego nominacji, zarząd PKN Orlen liczy 6 osób. W przekazanym w czwartek komunikacie resort informuje, że zgodnie ze statutem PKN Orlen jeden członek zarządu jest powoływany i odwoływany na wniosek MSP. „Minister Skarbu Państwa chcąc wykorzystać wieloletnie doświadczenie i unikalne kompetencje Igora Ostachowicza, skorzystał z przysługującego mu prawa i złożył wniosek o powołanie go na członka zarządu” – napisano.

Prezes tego kontrolowanego przez rząd koncernu zarabia łącznie ponad 3 mln zł rocznie, a jego zastępcy dostają wynagrodzenie ok. 2-2,7 mln zł rocznie. Ostachowicz może rocznie zarobić ponad 2 mln zł.Skład zarządu poszerzony. „Nowe obszary działalności koncernu”


Ostachowicz objął stanowisko prezesa ds. korporacyjnych i komunikacji, wzmacniając tym samym zarząd Orlenu w zakresie komunikacji korporacyjnej i „public affairs”. Według informacji MSP, będzie odpowiadał również za kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz za pozyskiwanie funduszy rozwojowych, w tym funduszy unijnych.

Zarząd Orlenu funkcjonował do tej pory w pięcioosobowym składzie, czyli minimalnym wymaganym przez statut spółki. W ocenie ministra skarbu państwa, nowe obszary działalności stanowią przesłankę do poszerzenia składu zarządu.Z kancelarii premiera do zarządu Orlenu

Igor Ostachowicz przez siedem ostatnich lat pracował w kancelarii premiera, zajmując się między innymi wizerunkiem Donalda Tuska. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wskazano w komunikacie płockiego koncernu – ma „wieloletnie doświadczenie w zakresie komunikacji społecznej, relacji międzynarodowych oraz zarządzania wizerunkiem”. Ostatnio rzeczniczka rządu Tuska Małgorzata Kidawa-Błońska informowała, że po zmianie rządu Ostachowicz odchodzi z kancelarii premiera i zamierza pisać książki. Jako literat Ostachowicz ma na swoim koncie powieści „Potwór i panna” oraz „Noc żywych Żydów” .

PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie. Posiada m.in. spółki zależne w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie. Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji koncernu.


Spec od wizerunku Tuska w zarządzie Orlenu. Z pensją prawie 3 mln zł?

źródło:
Zobacz więcej