RAPORT

Pogarda

Rosyjski dziennik: Łotysze masowo przyjmują rosyjskie paszporty

(fot. geograph.co.uk/wikipedia.com)
(fot. geograph.co.uk/wikipedia.com)

Najnowsze

Popularne

Na Łotwie gwałtownie wzrosło zainteresowanie rosyjskim obywatelstwem. Według „Rossijskiej Gaziety” paszporty przyjmują osoby bez obywatelstwa i Łotysze. Rosyjski rządowy dziennik informuje o wzrastającej pozycji rosyjskojęzycznej ludności Łotwy.

Gazeta przekonuje, że przyjęcie rosyjskiego paszportu opłaca się mieszkańcom Łotwy z dwóch powodów. Pierwszy to możliwość przejścia na emeryturę zgodnie z zasadami obowiązującymi w Rosji, czyli szybciej, a i rosyjska emerytura jest wyższa od łotewskiej. Drugi to sprzeciw dla „etnicznego reżimu” panującego na Łotwie.

Problem tożsamości narodowej

Według gazety wiele osób, które mieszka na Łotwie, od czasów upadku ZSRR nie chce przyjąć obywatelstwa, jeśli ma się to wiązać z pozbawieniem ich tożsamości narodowej, na przykład rosyjskiej.

Obawy łotewskich polityków

Władze Łotwy od początku kryzysu ukraińskiego bacznie przyglądają się rosyjskojęzycznej ludności. Łotewscy politycy nie kryją, że obawiają się sytuacji, w której Moskwa upomni się o poradziecką mniejszość, a tym samym również o ziemie byłej republiki.


Obama: z NATO już nigdy więcej nie stracicie niepodległości

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej