Raport

Epidemia koronawirusa

Dron podrzuci przesyłkę pod drzwi. DHL uruchamia dostawy

Drony na razie będą latać tylko na wyspę Juist (fot. YouTube/DHL)

Drony kojarzą się raczej z prowadzeniem operacji wojskowych niż z przesyłkami kurierskimi. Niemiecka firma Deutsche Post DHL zapowiedziała jednak, że niebawem uruchomi dostawy za pomocą bezzałogowych helikopterów.

Od piątku dron będzie dostarczał lekarstwa do apteki na wyspie Juist na Morzu Północnym. Odległość 12 km między lądem a wyspą maszyna pokonuje w kilkanaście minut. Firma pokazała film z prób użycia samolotu:
Jak zapewnia Deutsche Post DHL, jej drony jako pierwsze w Europie będą wykorzystane do dostarczania przesyłek. Na razie dron będzie latał tylko na wyspę Juist, ale DHL zapowiada, że wkrótce podobne maszyny mogą dostarczać przesyłki także do innych trudno osiągalnych miejsc.

Amazon już lata

DHL nie jest pierwszą firmą, która chce wykorzystać drony do dostarczania przesyłek. W zeszłym roku amerykański gigant handlu internetowego Amazon uruchomił pilotażowy program, w ramach którego do części klientów zamówienia przylatują na pokładzie bezzałogowych maszyn. Firma chce, by dzięki dronom drobne przesyłki były dostarczane w ciągu pół godziny od zakupu. Pod koniec sierpnia budowę własnego „kurierskiego drona” zapowiedziało Google.

Tak wygląda centrum sterowania dronem (fot. YouTube/DHL)

źródło:
Zobacz więcej