RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Terroryści ścięli głowę porwanemu Francuzowi. Hollande: nie ugniemy się

Najnowsze

Popularne

W środę terroryści związani z Państwem Islamskim opublikowali wideo z egzekucją porwanego w Algierii obywatela Francji Herve Gourdela. W poniedziałek grupa żądała wycofania się Francji z operacji wojskowej przeciwko Państwu Islamskiemu. Prezydent Francji Francois Hollande potwierdził informację o zabójstwie zakładnika.

Na wideo widać, jak jeden z terrorystów obcina głowę 55–letniemu Francuzowi. Nagranie nosi tytuł „Krwawa wiadomość dla rządu francuskiego”. – Francuski zakładnik Herve Gourdel został zamordowany w okrutny i nikczemny sposób – powiedział prezydent Francois Hollande. Zapewnił równocześnie, że Paryż nie zrezygnuje z operacji przeciwko islamistom.


Francuz uprowadzony w Algierii. Dżihadyści grożą, że go zabiją
W poniedziałek grupa zagroziła, że zabije Gourdela, jeśli Francja nie powstrzyma interwencji przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku. We wtorek ultimatum odrzucił prezydent Francois Hollande.

Fala uprowadzeń

Według przedstawiciela algierskich sił bezpieczeństwa Gourdel został uprowadzony, gdy wspinał się z dwoma kolegami w pobliżu miejscowości Tizi Wuzu na północy kraju.

Do porwania doszło kilka dni po wezwaniach dżihadystów z Państwa Islamskiego, by atakować obywateli świata zachodniego, zwłaszcza Francuzów i Amerykanów, których kraje tworzą koalicję przeciwko temu sunnickiemu ugrupowaniu zbrojnemu. Al-Kaida odcina się od poczynań Państwa Islamskiego, które w ostatnich miesiącach opanowało znaczne tereny w Iraku i Syrii.

Od grudnia 2005 r. w Kabylii uprowadzono około 80 Algierczyków, za których porywacze żądali od rodzin okupu. Trzech zakładników zostało zabitych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej