RAPORT

Pogarda

Rosja zwiększa Flotę Czarnomorską i buduje nową bazę. „Odpowiedź na działania NATO”

Rosja zapowiada, że Flota powiększy się do 2020 roku do ponad 200 okrętów (fot. Vitaly Nevar\TASS via Getty Images)
Rosja zapowiada, że Flota powiększy się do 2020 roku do ponad 200 okrętów (fot. Vitaly Nevar\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Za dwa lata skończymy budowę bazy morskiej w Noworosyjsku, a Flota Czarnomorska powiększy się o 80 okrętów – zapowiada dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wiceadmirał Aleksander Witko. Rosja tłumaczy powiększanie swoich sił „wzmocnieniem obecności NATO w regionie”. Tymczasem prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy ma niebawem wspomóc 12 tys. Kozaków dońskich.

Flota Czarnomorska stacjonuje w Sewastopolu na anektowanym przez Moskwę Krymie oraz Noworosyjsku w Rosji. Druga z baz ma być znacznie rozbudowana, a sama Flota powiększona. – Do 2020 roku będzie liczyć 206 okrętów – zapowiada Witko.

Jak argumentuje, jest to konieczne w związku ze zwiększoną obecnością NATO w regionie. – Na Morzu Czarnym są obecne okręty NATO, a Sojusz planuje tam zbudować bazę marynarki – twierdzi.

Sam Sojusz nie zapowiadał jednak budowy żadnej bazy na tym akwenie. NATO prowadzi na Morzu Czarnym regularne ćwiczenia (m.in. niedawno zakończone Sea Breeze, w których udział brała także Ukraina), korzystając przy tym z baz wojskowych swoich członków, przede wszystkim Turcji i Rumunii. Okręty Sojuszu korzystają także z bułgarskich baz.

Koniec rdzy

Do niedawna Flota Czarnomorska uchodziła za symbol upadku Związku Radzieckiego. Aż do zaanektowania Krymu przez Rosję na początku tego roku składała się z ok. 40 okrętów, spośród których zaledwie kilka odpowiadało dzisiejszym standardom wojskowym. Część statków pamięta jeszcze Breżniewa, a najnowocześniejszą jednostką do połowy tego roku była łódź podwodna klasy Kilo, zbudowana w 1990 roku. W maju Flota otrzymała jednak pierwszy nowoczesny okręt podwodny klasy Warszawianka, a kolejne jednostki są systematycznie wymieniane.

Kozacy z odsieczą

Tymczasem szeregi walczących na wschodzie Ukrainy prorosyjskich separatystów ma wkrótce zasilić 12 tys. Kozaków dońskich. Według rosyjskiej telewizji, w ich szeregach służą już ochotnicy z innych państw, m.in. z Bułgarii i Włoch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej