65 lat po wyzwoleniu Ravensbrück

Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet (fot. arch.)

Kobiety, które przeżyły obóz w Ravensbrück, mają w sobie radość życia i siłę ducha. Teraz dzielą się tym z kobietami młodszych pokoleń. W 65. rocznicę wyzwolenia obozu panie spotkały się w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wśród gości była doktor Wanda Półtawska, która w obozie spędziła 4 lata, w grupie poddanej nieludzkim eksperymentom medycznym. Podkreślała, że wiedza o Ravensbrück jest ważna przede wszystkim dla młodego pokolenia. Mówiła o tym, że konieczne jest staranne opracowanie historyczne dokumentów, które się zachowały. Doktor Półtawska dodała, że nie chodzi o to, aby wytykać zbrodnie zbrodniarzom, ale żeby przestrzec człowieka, że każdy może stać się w pewnych warunkach jednym z nich.

Alicja Gawlikowska, która kieruje Klubem Kobiet Ravensbrück, podkreśla, że wewnętrzna radość i pozytywne nastawienie do życia pozwalało przeżyć najstraszniejsze chwile. – Trzeba mieć takie podejście i się tego uczyć, bo jak dzieje się coś złego, to pozwala to przetrwać. Najgorszą rzeczą jest jak się człowiek poddaje – mówiła Alicja Gawlikowska.

Wiele kobiet z Ravensbrück przez lata nie poruszało tematu przeżyć z obozu. Nie rozmawiały o tym ze swoimi dziećmi, a one nie pytały. Pani Gawlikowska dopiero teraz rozmawia o tym z wnuczką. Powiedziała, że wnuczka z własnej inicjatywy nagrała z nią 2-godzinny wywiad o obozie. Była więźniarka zaznacza jednak, że bardzo dużą rolę w odkrywaniu takich momentów historii Polaków powinna odgrywać szkoła.

Spotkanie z byłymi więźniarkami Ravensbrück jest elementem projektu „Odzyskać z Niepamięci”, zorganizowanego przez Fundację „Ja Kobieta”. Jak podają organizatorki – celem projektu jest budowanie międzypokoleniowego zrozumienia poprzez odkrywanie ważnych, czasami trudnych, wręcz traumatycznych momentów polskiej historii wpisanej w życie pojedynczego człowieka.

Podczas spotkania zaprezentowano publikację „Odzyskać z niepamięci – moje wspomnienia o Ravensbrück”. Wstęp do publikacji napisał i zorganizował to spotkanie Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który 10 kwietnia zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

źródło:
Zobacz więcej