RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rodziny ofiar katastrofy MH17 pozywają Ukrainę. „Powinni byli zamknąć przestrzeń powietrzną”

Większość ofiar katastrofy pochodziła z Holandii (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Większość ofiar katastrofy pochodziła z Holandii (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Rodziny Niemców, którzy dwa miesiące temu zginęli w katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych na Ukrainie, chcą pozwać to państwo za spowodowanie śmierci poprzez zaniedbanie. – Każde państwo jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo swojej przestrzeni powietrznej – argumentuje prawnik reprezentujący rodziny. Skarga przeciwko ukraińskiemu państwu ma być złożona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

– Jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej, powinno ją zamknąć. Ponieważ tak się nie stało, Ukraina jest odpowiedzialna za katastrofę – twierdzi prof. Elmar Giemulla, prawnik reprezentujący trzy rodziny ofiar. Jego zdaniem Ukraina „dopuściła się zaniechania” i „złamała prawa człowieka”.

Milion euro za ofiarę

Sprawa ma trafić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pozwana ma zostać Ukraina jako państwo oraz jej prezydent Petro Poroszenko. Giemulla, jako przedstawiciel trzech niemieckich rodzin, które straciły w katastrofie bliskich, będzie się domagał także odszkodowań w wysokości do miliona euro za każdą ofiarę.

Władze Malezji wypłaciły dotychczas rodzinom ofiar katastrofy zaliczki w wysokości 5 tys. euro; przygotowują wypłatę odszkodowań w wysokości 50 tys. euro.

Ukraińcy swoje, separatyści swoje

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się 17 lipca na wschodzie Ukrainy. Wszystko wskazuje na to, że samolot z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony nad terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów. Cała załoga i wszyscy pasażerowie boeinga, w tym czworo Niemców, zginęli.

Wciąż nie jest do końca jasne, kto zestrzelił maszynę. Kijów oskarżył prorosyjskich rebeliantów, ci wypierają się i twierdzą, że samolot zestrzeliło wojsko ukraińskie. Zachód skłania się do wersji władz Ukrainy.


Ekspert: nikt nie ma wątpliwości, że malezyjski samolot został nad Ukrainą zestrzelony
Ciała ofiar wciąż wracają do państw, skąd pochodzili pasażerowie (fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI)
Ciała ofiar wciąż wracają do państw, skąd pochodzili pasażerowie (fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej