RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polak z Rosjaninem ruszą na K2. Będą pierwszymi, którzy staną tam zimą?

Himalaiści rozpoczynają przygotowanie do wyprawy (fot. flickr/Maria Ly)
Himalaiści rozpoczynają przygotowanie do wyprawy (fot. flickr/Maria Ly)

To może być historyczna wyprawa w Karakorum. Adam Bielecki razem z rosyjskim wspinaczem Denisem Urubko planują zimową wyprawę na K2. To najwyższy niezdobyty dotąd ośmiotysięcznik.

– Plany są bardzo świeże, ale rozmawialiśmy już o tym z Denisem w czasie naszej ostatniej wyprawy na Kanczendzongę. Doskonale czuliśmy się w składzie, w którym tam byliśmy. Doskonale nam się razem współpracowało, działaliśmy tam bardzo skutecznie i postanowiliśmy, że to doświadczenie powtórzymy w czasie kolejnej wyprawy. Naturalnym krokiem wydaje się nam zimowe wyjście na K2 – powiedział Adam Bielecki.

Himalaiści rozpoczynają przygotowanie do wyprawy, poszukają między innymi sponsorów oraz kompletują zespół, który weźmie udział w wyprawie. Ubrubko razem z Bieleckim zdecydowali, że podejmą próbę zdobycia K2 od strony chińskiej. Dokładnie ścianą północno-wschodnią.

Były już dwie próby ataku

K2 Polacy w zimie atakowali dwukrotnie. W 1988 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki założyli trzeci obóz na wysokości 7300 metrów. W 2003 roku Marcin Kaczkan i Piotr Morawski wraz z Denisem Urubką osiągnęli wysokości 7650 metrów. Oprócz K2 zimą niezdobyta dotąd pozostaje Nanga Parbat. Samotną wyprawę na ten ośmiotysięcznik również tej zimy planuje inny polski himalaista - Tomasz Mackiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej