RAPORT

Pogarda

Rosyjskie samoloty wojskowe przechwycone w pobliżu Alaski

Najnowsze

Popularne

Sześć rosyjskich maszyn wojskowych przechwyciły w pobliżu Alaski amerykańskie samoloty bojowe – poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na amerykańskie władze.

Pierwszy incydent miał miejsce w środę. Wtedy to na odległość 100 km od Alaski zbliżyło się sześć rosyjskich samolotów wojskowych, w tym dwa bombowce dalekiego zasięgu, dwa samoloty cysterny i dwa MiG-35. Na spotkanie z Rosjanami Amerykanie wysłali dwa myśliwce F-22.

Następnego dnia dwa rosyjskie bombowce znalazły się w odległości około 80 kilometrów od północnego wybrzeża Kanady, co spowodowało poderwanie dwóch kanadyjskich myśliwców CF-18. W żadnym z tych przypadków rosyjskie maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i Kanady. Znalazły się jednak w rozciągających się nad wodami międzynarodowymi Strefach Identyfikacji Obrony Powietrznej obu krajów.


Pentagon: Rosja naruszyła przestrzeń Ukrainy. Moskwa: to plotki

Amerykańskie i kanadyjskie media wiążą incydenty z wizytą w Ottawie i Waszyngtonie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Pentagon mówi, że zdarzenia tego typu traktuje poważnie. Przedstawiciele resortu obrony USA zwracają jednak uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat Amerykanie przechwycili w strefach identyfikacyjnych ponad 50 rosyjskich samolotów.
Konfrontacja na szwedzkim niebie. Rosyjskie bombowce zawrócone przez gripeny


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej