RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kijów porozumiał się z separatystami ws. wschodniej Ukrainy. „Kwestię statusu Donbasu omówimy później”

Porozumienie, przewidujące m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanych stref buforowych na wschodzie Ukrainy, zawarli w nocy z piątku na sobotę w białoruskim Mińsku przedstawiciele Kijowa i prorosyjskich separatystów.

– Podpisaliśmy memorandum pokojowe – poinformował były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który reprezentował w Mińsku władze Ukrainy.

Obie strony zgodziły się na przerwanie ognia i wycofanie ciężkiej broni na odległość co najmniej 15 kilometrów. – Oznacza to powstanie strefy bezpieczeństwa o szerokości 30 kilometrów – powiedział Kuczma.

Porozumienie, które ma wejść w życie w ciągu 24 godzin, przewiduje także zakaz używania m.in. ciężkiej broni, załogowych i bezzałogowych samolotów bojowych.

Zagraniczni bojownicy opuszczą Ukrainę

W przyszłości granicę rosyjsko-ukraińską na całej jej długości mają nadzorować obserwatorzy OBWE. Ukrainę mają opuścić wszyscy zagraniczni bojownicy. W ostatnich tygodniach Kijów oskarżał Rosję, że wysyła na wschodnią Ukrainę swych żołnierzy i sprzęt wojskowy. Moskwa odrzucała te oskarżenia.

teraz odtwarzane
Piotr Pogorzelski z Kijowa: mińskie porozumienie przyjęte będzie krytycznie

Bez decyzji ws. Donbasu

– Kwestia specjalnego statusu Donbasu będzie omawiana później – poinformował po rozmowach w Mińsku jeden z przywódców separatystów Ołeksandr Zacharczenko. Rebelianci chcą niepodległości dla dwóch samozwańczych republik – Ługańskiej i Donieckiej.

Władze w Kijowie wykluczają jednak taką możliwość. Parlament Ukrainy we wtorek uchwalił ustawę o nadaniu na trzy lata specjalnego statusu kontrolowanym przez rebeliantów obszarom w obwodzie donieckim i ługańskim. Ustawa przewiduje, że 7 grudnia mają tam się odbyć przedterminowe wybory samorządowe, a mandat wyłonionych w nich władz nie może być uchylony przed upływem kadencji.

teraz odtwarzane
Jacek Gasiński z Moskwy: rozmowy na Białorusi trwały całą noc

Rozmowy grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE ds. konfliktu ukraińskiego w Mińsku trwały prawie siedem godzin.


Separatyści ostrzelali wieś pod Donieckiem. Zginęło ponad 10 cywilów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej