RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poroszenko poprosił USA o broń. Dostanie kamizelki kuloodporne

Petro Poroszenko i Barack Obama (fot. PAP/EPA/Olivier Douliery)
Petro Poroszenko i Barack Obama (fot. PAP/EPA/Olivier Douliery)

Biały Dom odrzucił postulat Petro Poroszenki o dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. O tego rodzaju pomoc ukraiński prezydent zabiegał podczas czwartkowej wizyty w Waszyngtonie. Prezydent Barack Obama zaoferował Ukrainie kamizelki kuloodporne, hełmy, pojazdy oraz noktowizory. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko napisał także na Twitterze, że USA obiecały mu gwarancje finansowe w wysokości miliarda dolarów.

– Ma pan nie tylko we mnie osobiście, ale i w amerykańskim narodzie silnego sojusznika – powiedział prezydent Obama, zwracając się do Poroszenki po spotkaniu w Białym Domu.

Chwalił przywództwo Poroszenki, nazywając go „właściwym człowiekiem do właściwej roboty” i zapewnił, że Stany Zjednoczone będą dalej wspierać ukraińską suwerenność i niepodległość. Powiedział też, że Ameryka będzie dalej czuwać nad tym, by Rosja odpowiedziała za interwencję na Ukrainie. Ponadto obiecał „dodatkowe wsparcie finansowe dla Ukrainy”, ponad już udzieloną pomoc.

„USA będą pomagać Ukrainie w negocjowaniu z Rosją”

Amerykański prezydent zaznaczył, że Rosja nie może dyktować Ukrainie warunków jej współpracy z innymi partnerami. Zapewnił zarazem, że „USA będą w dalszym ciągu mobilizować społeczność międzynarodową” do rozwiązania kryzysu na Ukrainie na drodze dyplomatycznej oraz „pomagać Ukrainie w negocjowaniu z Rosją”.


Poroszenko liczy, że Ukraina uzyska status specjalnego sojusznika spoza NATO
Poroszenko ze swej strony powiedział, że „jest pod wrażeniem” ponadpartyjnej solidarności USA wobec Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że trwające od 12 dni zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju przekształci się w prawdziwy pokój na Ukrainie.

Sprzęt wojskowy „śmiercionośny i nieśmiercionośny"

Przywódcy wypowiedzieli się dla mediów po spotkaniu w Białym Domu, ale nie przewidziano wspólnej konferencji prasowej. Jeden z reporterów pytał, dlaczego USA nie zaczną dostarczać Ukrainie broni, ale pytanie to pozostało bez odpowiedzi.

O pomoc finansową oraz sprzęt wojskowy „zarówno śmiercionośny, jak i nieśmiercionośny", by pomóc Ukrainie stawić czoło wspieranej przez Rosję rebelii na wschodzie kraju, apelował wcześniej w czwartek prezydent Poroszenko w przemówieniu wygłoszonym na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA.

Koce i noktowizory są ważne, ale nie da się wygrać wojny kocami – mówił.

Przekonywał, że wojna, jaka trwa na Ukrainie, „to jest także wojna europejska, amerykańska; to wojna dla całego wolnego świata”. – Apeluję, by nie pozostawiać Ukrainy samej sobie – mówił Poroszenko w przerywanym co chwila owacjami na stojąco przemówieniu.

Później na swoim profilu na Twittere Poroszenko napisał, że uzgodnił z Barackiem Obamą, iż Ukraina dostanie miliard dolarów gwarancji finansowych. Podczas wizyty w Stanach Poroszenko otrzymał też pomoc finansową w wysokości 53 milionów dolarów.
teraz odtwarzane
Poroszenko w Kongresie USA: Ukraina potrzebuje pomocy Ameryki

Zbrojeniowy projekt ustawy w Senacie

W ostatnich tygodniach w Waszyngtonie coraz więcej polityków, już nie tylko Republikanów, ale i coraz więcej Demokratów apeluje do Obamy o zwiększenie pomocy dla Ukrainy, w tym o dostawy sprzętu śmiercionośnego. Według NATO na terytorium Ukrainy, mimo ogłoszonego rozejmu, wciąż przebywa około tysiąca żołnierzy rosyjskich.


Poroszenko podziękował Kanadyjczykom za „każde życie uratowane w Donbasie”
W Senacie jest obecnie rozpatrywany projekt ustawy, w której proponuje się 350 mln dolarów na wojskową pomoc dla Ukrainy, w tym pociski przeciwpancerne, amunicję i drony obserwacyjne. Projekt rezolucji opowiada się też za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji (w tym przeciwko państwowej spółce zajmującej się handlem bronią – Rosoboronexportowi) oraz za tym, by Ukrainie, Mołdawii i Gruzji przyznać status tzw. głównego sojusznika spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA, o co też apelował do kongresmenów Poroszenko). Nadanie Ukrainie takiego statusu uczyniłoby amerykańską pomoc wojskową bardziej automatyczną.

Kamizelki dla Ukrainy

Dotychczas administracja USA ograniczała swą wojskową pomoc dla Ukrainy do sprzętu nieśmiercionośnego, jak kamizelki kuloodporne, noktowizory czy racje żywnościowe, argumentując, że dostarczanie broni mogłoby tylko zaostrzyć konflikt.

W czwartek Waszyngton obiecał dodatkową pomoc wojskową o wartości 46 mln USD (m.in. radarowy system obrony przeciwmoździerzowej, pojazdy patrolowe, transportery, małe jednostki morskie, a także sprzęt do wykrywania materiałów wybuchowych) i humanitarną o wartości 7 mln USD. Ale wciąż nie ma mowy o pomocy wojskowej o charakterze śmiercionośnym.


Jaceniuk: Ukraina w najbliższym czasie nie wejdzie do NATO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej