Metoda na „dopały”, czyli „Wiadomości” na tropie taksówkowej mafii

Czy wiecie, co to są „dopały”? My też do niedawna nie wiedzieliśmy. A to źle, bo ta niewiedza może być akurat bardzo kosztowna. Otóż to małe urządzenie, które można zainstalować w taksówce, i które bardzo sprawnie podkręca licznik. Rachunek może być dwa albo trzy razy wyższy niż powinien. Ale na szczęście może się to skończyć. Dla niektórych nawet kajdankami. O nielegalnym procederze opowiedziały „Wiadomości” TVP1.

To duża policyjna operacja, wymierzona w taksówkowych oszustów. Policjanci blokują całe ulice. Bardzo szybko znajdują to, po co przyjechali – Panowie zrozumcie to, ja na prawdę k... jeżdżę normalnie, jak pan Bóg przykazał, z ludźmi!... A szkoda gadać, róbcie co chcecie! Ch... tam! – mówił kierowca taksówki.

Co to są „dopały”?

Chodzi o tak zwane dopały, czyli urządzenia, pozwalające kierowcy dobijać dodatkowe kilometry. Policjanci kontrolują samochod po samochodzie. Zamiast bloczka mandatowego wzięli ze sobą kajdanki. Tylko kilka pierwszych samochodów i już dwóch zatrzymanych kierowców.


Taksówką po Warszawie: 9 na 10 kierowców oszukało
Niespełna rok temu, „Wiadomości” jako pierwsze pokazały, na czym polega oszukiwanie pasażerów za pomocą takich urządzeń. Zjawisko było niesamowicie powszechne. Jeździliśmy z ukrytymi kamerami i liczyliśmy, jak wiele kilometrów doliczył nam taksówkarz.

Dziś policja znalazła bardzo skuteczny sposób na walkę z tym procederem. To, co robią taksówkarze, traktowane jest jak przestępstwo oszustwa.

Absurdalne tłumaczenia

Zatrzymywani taksówkarze tłumaczyli się w absurdalny sposób. – Kiedyś to w tym samochodzie było. Kupiłem samochód też od taksówkarza, wyrwałem to i koniec – mówi jeden z zatrzymanych.

Wszystkie podejrzane taksówki będą bardzo dokładnie zbadane przez biegłych po to, żeby zebrać materiał dowodowy dla sądu. Policja zapowiada kontrole do skutku. Najbardziej cieszą się uczciwi kierowcy taksówek.


Uderzenie policji w nieuczciwych taksówkarzy

źródło:
Zobacz więcej