RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macierewicz: Sienkiewicz i Belka złamali konstytucję. To sprawa dla Trybunału Stanu

– Sienkiewicz i Belka omawiali, jak złamać istotę ustroju RP. To jest sprawa dla komisji śledczej i Trybunału Stanu – powiedział w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz wyjaśniając konieczność powołania komisji śledczej dotyczącej sprawy podsłuchów.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej dotyczącej sprawy podsłuchów. – Nie może być takiej sytuacji, w której nie są osądzone czyny wymierzone w ustrój RP, wyborców i wolne wybory – fundament polskiego ustroju – powiedział w TVP Info Antoni Macierewicz. – Sienkiewicz i Belka omawiali, jak złamać istotę ustroju Rzeczypospolitej. Złamali konstytucję – ocenił.

We wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie podsłuchanej nielegalnie rozmowie Sienkiewicza z Belką. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że żaden z funkcjonariuszy publicznych nie przekroczył uprawnień, nie miało też miejsca niedopełnienie obowiązków.

– Prokuratura uznała, że nie jest właściwa do rozstrzygania deliktu konstytucyjnego – ocenił wiceszef Prawa i Sprawiedliwości. – Do tego jest Trybunał Stanu. Komisja śledcza rozpatruje przestępstwa polegające na łamaniu konstytucji i wtedy występuje do Trybunału Stanu o ich osądzenie – przekonywał Macierewicz.

Arytmetyka sejmowa

Zgodnie z projektem PiS komisja miałaby się zająć zbadaniem działań służb specjalnych, policji oraz członków Rady Ministrów i osób im podległych odpowiedzialnych za nadzór i koordynację prac tych instytucji i organów w związku z ujawnieniem przez tygodnik „Wprost” w czerwcu 2014 roku procederu nagrywania urzędników, polityków oraz przedsiębiorców w restauracjach Sowa i Przyjaciele, Amber Room oraz Osteria w Warszawie.

Komisja miałaby złożyć sprawozdanie do 30 września 2015 roku. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm - bezwzględną większością głosów. I właśnie z tą większością może być kłopot. Za są SLD i Sprawiedliwa Polska. Przeciw koalicja. Mimo tego Macierewicz nie chce przesądzać sprawy i przypomina głosowanie za uchyleniem immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu, który zachował go.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej