RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Aresztowano jednego z oligarchów. „Putin stracił kontrolę nad sterami państwa”

Władimir Jewtuszenkow (fot. PAP/ITAR-TASS/Sharifulin Valery)
Władimir Jewtuszenkow (fot. PAP/ITAR-TASS/Sharifulin Valery)

Tarcia na rosyjskich szczytach władzy. Oligarcha Władimir Jewtuszenkow, jeden z najbogatszych Rosjan został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy – poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Jewtuszenkow jest przewodniczącym rady dyrektorów i głównym akcjonariuszem wielobranżowego holdingu AFK Sistema. Jego majątek jest szacowany na 9 mld dolarów.

Kreml jednak zaprzecza, że sprawa ma charakter polityczny. Do sprawy odniósł się w środę sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow – oświadczył, że aresztowanie poprzedniego dnia w Moskwie pod zarzutem prania brudnych pieniędzy oligarchy Władimira Jewtuszenkowa nie ma nic wspólnego z polityką.

– Wszelkie próby zabarwienia tej historii polityką nie mają racji bytu. Problem ma wyłącznie charakter prawny. Śledczy mają prawo sformułować zarzuty, a sąd – orzec o winie bądź niewinności. Do tego czasu wszelkie oceny są bezpodstawne – oświadczył Pieskow.


Rosja ma wypłacić 50 mld dolarów byłym udziałowcom Jukosu. Moskwa się odwoła

Jewtuszenkow przetrzymywany w areszcie domowym

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że Sąd Rejonowy w Moskwie nakazał zastosowanie wobec 65-letniego Jewtuszenkowa środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego. Komitet przekazał też, że Jewtuszenkow został zatrzymany w ramach śledztwa w sprawie kradzieży akcji przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego Baszkirii i ich legalizacji. Baszkiria to bogata w ropę naftową republika na Uralu.

Powtarza się scenariusz przejęcia Jukosu?

Wcześniej przewodniczący Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) Aleksandr Szochin porównał sytuację z Jewtuszenkowem do sprawy Jukosu.

Były twórca i prezes tego koncernu naftowego Michaił Chodorkowski ze swej strony oznajmił, że aresztowanie Jewtuszenkowa to próba odebrania mu koncernu naftowego Basznieft, podjęta przez powstały na ruinach Jukosu i kontrolowany przez państwo Rosnieft.

„Putin stracił kontrolę nad sterami państwa”

Zdaniem Szochina, sprawa Jewtuszenkowa to „Jukos numer dwa”. – Chodzi o to, że oskarżenie wysunięto wobec szefa kompanii, która zapłaciła 2,5 mld dolarów za aktywa, a teraz jest on oskarżany o przywłaszczenie kupionych akcji i wypranie pieniędzy – zauważył przewodniczący RSPP, potężnej struktury, skupiającej praktycznie wszystkich liczących się menedżerów w Rosji.

Natomiast Chodorkowski ocenił, że sytuacja z Jewtuszenkowem dowodzi, że „prezydent całkowicie stracił kontrolę nad sterami państwa” i że „nie widzi, co dzieje się u niego pod nosem”.

Rosnieft, na którego czele stoi Igor Sieczyn, jeden z najbliższych współpracowników Putina, zaprzeczył, jakoby nosił się z zamiarem przejęcia Basznieftu. – Żadnych rozmów z Basznieftem nie prowadzono – oznajmił rzecznik koncernu Michaił Leontiew.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej