Gosiewski, Karpiniuk, Walentynowicz i inni...

W całym kraju odbywały się pogrzeby 15 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154. Rodziny i przyjaciele pożegnali m.in. Przemysława Gosiewskiego, Sebastiana Karpiniuka, Macieja Płażyńskiego, Aleksandra Szczygłę, Annę Walentynowicz, Janusza Zakrzeńskiego.

 • Janina Fetlińska, senator PiS, została pochowana w Ciechanowie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w parafii św. Józefa (Fara).– Janina Fetlińska wychodziła poza klasyczny typ polityka, była społecznikiem, osobą wrażliwą na problemy innych ludzi – powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystości pogrzebowych senator PiS.

 • Jarosław Florczak, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, został pochowany w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Żegnali go m.in. koledzy z BOR, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz b. szef MSWiA Ryszard Kalisz. Ceremonia pogrzebowa odbyła się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Piłsudskiego w Ząbkach.

  Podczas wyjazdu do Katynia płk Florczak nadzorował akcję BOR. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową BOR.

 • Artur Francuz, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Komorowie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Zmarły pracował w BOR od 18. lat. Został wyznaczony do ochrony prezydenta Kaczorowskiego podczas jego pobytów w Polsce. Francuz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową BOR.

 • Gen. Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Gen. Franciszek Gągor zginął na posterunku – powiedział nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk w homilii podczas mszy pogrzebowej w kościele parafialnym Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów.

 • Przemysław Gosiewski, poseł, wiceprzewodniczący PiS, spoczął w Warszawie na Powązkach Wojskowych. Mszę żałobną odprawiono w kościele pw. Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie.

  – Przemysław Gosiewski poświęcił się służbie Rzeczypospolitej, nieustannie pomagał innym – tak o tragicznie zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem polityku PiS mówił podczas środowej mszy żałobnej abp Andrzej Dzięga.

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył w uroczystości na cmentarzu, powiedział o Gosiewskim: „Był człowiekiem na dobre czasy i czasy złe”.

 • Dariusz Jankowski, urzędnik Zespołu Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta, został pochowany w Warszawie. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odprawiono mszę św. Potem odprowadzono trumnę na cmentarz na warszawskich Powązkach. Dariusz Jankowski został podczas uroczystości odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 • Sebastian Karpiniuk, poseł PO, został pochowany w Kołobrzegu na cmentarzu przy ul. Św.Wojciecha. W homilii mszy świętej pogrzebowej biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak podkreślił, że Sebastian Karpiniuk „żył szybko, by zostawić ślad po sobie”. Rodzinie zmarłego posła wręczono Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym Sebastian Karpiniuk został pośmiertnie odznaczony za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

 • Andrzej Kremer, wiceminister spraw zagranicznych, został pochowany w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim. –Był człowiekiem wspaniałym, dla którego dobro ojczyzny było dobrem najwyższym, dla tego dobra złożył ofiarę najwyższą – swojej krwi, która wsiąkła w ziemię katyńską – podkreślił bp Jan Zając podczas mszy pogrzebowej w kościele parafialnym Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie.

 • Katarzyna Piskorska, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, została pochowana w Warszawie w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach. Uroczystości na cmentarzu poprzedziła msza żałobna w kościele pw. św. Karola Boromeusza.

  – Przyszliśmy tu pożegnać panią Katarzynę – artystkę, harcerkę, nauczycielkę i społecznika. Jak dla wielu osób na pokładzie prezydenckie samolotu, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem, jej życiową misją było zachowanie pamięci o Katyniu i innych miejscach kaźni Polaków, wśród których był także jej ojciec – powiedział podsekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Jasser.

 • Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Poseł, były marszałek Sejmu, został pochowany w Gdańsku, w tamtejszej Bazylice Mariackiej.

  Mszy pogrzebowej przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Arcybiskup w homilii podkreślił, że poprzez tragedię, której ofiarą był Maciej Płażyński, zmieniło się oblicze ojczyzny.

  Trumna z ciałem Płażyńskiego została przeniesiona do kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej i umieszczona w sarkofagu wykonanym z czarnego granitu.

 • Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, został pochowany w Krakowie.

  – Był to człowiek nad wyraz dobry dla drugich, który nigdy nie mówił źle o innych, każdemu życzył dobra, był dla każdego wyrozumiały, ciepły, serdeczny – powiedział Tomasz Boroń w homilii podczas mszy św. pogrzebowej prezesa Federacji Rodzin Katyńskich. Andrzej Sariusz-Skąpski spoczął w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 • Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas mszy odprawionej na Powązkach metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba podkreślał, że życiorys Aleksandra Szczygły jest dowodem na to, że solidną pracą można osiągnąć bardzo wiele.

  Były dowódca Wojsk Lądowych Waldemar Skrzypczak powiedział: – Zwyczajem żołnierskim jest oddanie hołdu poległemu w służbie żołnierzowi. Żegnamy jednego spośród nas – żołnierza z krwi i kości. – W tym, co robił, był dla nas szczery i otwarty, nieprawdopodobnie jak na swoją funkcję decyzyjny i odpowiedzialny – powiedział Skrzypczak.

 • Marek Uleryk, funkcjonariusz BOR, został pochowany w Dziewierzewie koło Kcyni. Zmarłemu nadano pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz rozkaz o awansie. Mszę pogrzebową odprawiono w kościele św. Jakuba, pogrzeb odbył się na pobliskim cmentarzu parafialnym.

 • Anna Walentynowicz, założycielka Wolnych Związków Zawodowych, została pochowana w Gdańsku. Msza święta żałobna została odprawiona w Kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku - Wrzeszczu. Uczestniczyło w niej ok. dwóch tysięcy osób. Mszę koncelebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

  – Pani Aniu, przyszliśmy tu, żeby pokłonić się przed majestatem śmierci, ale także, aby schylić głowy przed majestatem twojego życia (...) Twoje proste życie stało się kwintesencją Solidarności – powiedział na zakończenie mszy lider „Solidarności” Janusz Śniadek. Podkreślił, że Anna Walentynowicz była „bohaterką najpiękniejszych stron historii Solidarności”.

  Pogrzeb odbył się na cmentarzu Srebrzysko (Wrzeszcz, ul. Srebrniki).

 • Janusz Zakrzeński, aktor, został pochowany w Warszawie na Starych Powązkach. W południe odprawiono mszę św. w archikatedrze św. Jana. Zakrzeński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotą odznaką Gloria Artis. Minister kultury Bogdan Zdrojewski wspominał Janusza Zakrzeńskiego jako wielkiego patriotę.

  W imieniu artystów aktora pożegnała na cmentarzu Joanna Szczepkowska, prezes Związku Artystów Scen Polskich. – Marszałku! Obsadzano Cię zwykle w rolach tych, którzy sprawują władzę, bo coś było w Tobie godnego, w Twojej postawie, w Twoim głosie, pięknej polszczyźnie, którą się posługiwałeś – powiedziała Szczepkowska.

  źródło:

 • Zobacz więcej