Zginął na Majdanie od kuli snajpera. Został wikipedystą roku

Ihor Kostenko miał 23 lata (fot.Mariia Mudra/Wikipedia CC BY SA 3.0)

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales wręczył w sobotę na Ukrainie nagrodę dla najlepszego wikipedysty roku. Został nim – pośmiertnie – Igor Kostenko, który zginął w lutym w czasie walk na Majdanie. Nagrodę w jego imieniu odebrała siostra.

Nagroda dla najlepszego wikipedysty przyznawana jest od czterech lat. W tym roku uhonorowany nią został Igor Kostenko, dziennikarz i student geografii na uniwersytecie we Lwowie. Kostenko zginął 20 lutego tego roku na Majdanie. Miał 23 lata.

- To był szok dla naszej społeczności – mówił w sobotę w Kijowie Wales. – A jedną z rzeczy, która nas uderzyła był fakt, że Igor był takim typowym wikipedystą – miłym chłopakiem, który po prostu chciał dzielić się swoją wiedzą z innymi – dodał.


Żołnierz polskiego pochodzenia zginął na Ukrainie. Walczył przeciwko separatystom
Zginął od kuli

Kostenko pisał dla Wikipedii od 2011 roku. Był autorem ponad 280 artykułów – o sporcie (pracował dla sportowej gazety), geografii, ekonomii i historii ukraińskiej wojskowości. Często też aktualizował teksty i wprowadzał poprawki do istniejących już artykułów. Aktywnie promował również ukraińską Wikipedię w mediach społecznościowych i starał się pozyskać więcej autorów. Administrował także profilem ukraińskiej Wikipedii na Facebooku.

Do Kijowa przyjechał wraz z kolegami 18 lutego. Dwa dni później został zastrzelony na ulicy Instytuckiej – tam toczyły się jedne z najcięższych walk.

Nagrodę w imieniu Igora odebrała jego siostra. – Twojemu bratu możemy podziękować tylko w taki skromny sposób – powiedział Wales, wręczając jej wyróżnienie.
Pobita dziennikarka i bohaterka Majdanu. Czornowoł wstąpiła do armii

źródło:
Zobacz więcej