RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Australia wyśle komandosów do walki z Państwem Islamskim

Najnowsze

Popularne

Premier Australii Tony Abbott zapowiedział, że jego kraj wyśle siły powietrzne i komandosów do walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. Wojskowi będą stacjonować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W niedzielę dżihadyści opublikowali kolejny film z egzekucji obcokrajowca - brytyjskiego zakładnika Davida Hainesa.

W skład 600-osobowego kontyngentu ma wchodzić 400 członków sił powietrznych i 200 żołnierzy sił specjalnych. Ich siedzibą będzie główna baza wojskowa USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Do walki z islamistami z IS w najbliższych dniach zostanie wysłanych osiem samolotów wielozadaniowych F/A-18 Super Hornet. Poza tym stacjonować tam będą maszyny wyposażone w sprzęt do szybkiego ostrzegania i kontroli przestrzeni powietrznej oraz samolot wykorzystywany do tankowania w locie - poinformował Abbott.


Obama pewny swego; „Państwo Islamskie zostanie pokonane”
Na razie bez wojsk lądowych

Szef australijskiego rządu nazwał tę decyzję "rozsądnym i proporcjonalnym" wkładem w rozwój koalicji wymierzonej w działalność dżihadystów z IS na terytorium Syrii i Iraku. Jednocześnie poinformował, że nie podjęto na razie decyzji w sprawie ewentualnego wykorzystania jednostek lądowych. Na razie mają posłużyć jako doradcy wojskowi dla irackich sił bezpieczeństwa.

To kolejny krok Australii w walce z zagrożeniem ze strony rosnących w siłę sunnickich radykałów. Wcześniej w sierpniu wysłano sprzęt wojskowy i pomoc dla kurdyjskich oddziałów walczących z dżihadystami w północnym Iraku.

W środę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapowiedział w orędziu, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii w celu wyeliminowania bojowników IS, "gdziekolwiek się znajdą". W czwartek w trakcie wizyty sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Arabii Saudyjskiej państwa arabskie oraz Turcja poparły powołanie koalicji przeciw dżihadystom.

W sobotę dżihadyści opublikowali kolejne nagranie wideo, na którym widać egzekucję brytyjskiego zakładnika, uprowadzonego przez nich w Syrii w 2013 roku. Wcześniej zamordowali oni dwóch innych zakładników - amerykańskich dziennikarzy, Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

teraz odtwarzane
David Cameron: dżihadyści zamordowali brytyjskiego zakładnika

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej