Wraca Anioł i „Alternatywy 4"! Kultowy serial teraz ze scenami wyciętymi przez cenzurę

Od soboty w TVP HD można oglądać serial Stanisława Barei – „Alternatywy 4” w nowej odsłonie. Został uzupełniony o sceny usunięte przez cenzurę. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją sprawował autor zdjęć, a zarazem współtwórca serialu – Wojciech Jastrzębowski. Całość prac wykonali pracownicy Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Praca nad jednym odcinkiem trwała aż trzy tygodnie.

Ekipa „Wiadomości” dotarła do bloku „Alternatywy 4”, który faktycznie nie ma z blokiem z „Alternatywy 4” nic wspólnego. W serialu występował bowiem budynek przy ulicy Grzegorzewskiej 3.

Cenzura wycięła z pierwszej wersji serialu całe sceny oraz ich fragmenty. Po trzydziestu latach serial został poddany cyfrowej rekonstrukcji oraz uzupełniony o usunięte przez cenzurę sceny, które udało się odnaleźć w archiwach Telewizji Polskiej.

Kultowy serial przedstawia rzeczywistość PRL i perypetie pochodzących z różnych grup społecznych mieszkańców bloku przy ul. Alternatywy 4 na nowym osiedlu w dzielnicy Ursynów w Warszawie. Nad lokatorami próbuje zapanować przebiegły gospodarz domu Stanisław Anioł.

teraz odtwarzane
Wracają „Alternatywy 4”! Kultowy serial ze scenami wyciętymi przez cenzurę w TVP HD

źródło:
Zobacz więcej