RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Estonia pisze do Ławrowa: uwolnijcie naszego szpiega

Siergiej Ławrow (fot. facebook/mid.ru)
Siergiej Ławrow (fot. facebook/mid.ru)

Najnowsze

Popularne

Estonia zwraca się do rosyjskiego MSZ o interwencję w sprawie uwolnienia funkcjonariusza wywiadu, uprowadzonego 8 dni temu. Szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet wezwał rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa, aby zaangażował się w sprawę uwolnienia Estona Kohvera.

W piśmie do Ławrowa Paet podkreślił, że uprowadzenie obywatela Estonii, przewiezienie go do Rosji i osadzenie w moskiewskim areszcie jest naruszeniem prawa międzynarodowego. Minister dodał, że Kohver powinien zostać niezwłocznie uwolniony, aby mógł wrócić do Estonii. Urmas Paet wyraził ubolewanie, że kontakty oficjalnych przedstawicieli Estonii i Rosji nie doprowadziły do tej pory do rozwiązania tego problemu.

Kohver, szpieg estońskiego wywiadu KAPO, od piątku znajduje się w rosyjskim areszcie. Szef KAPO, wyjawił, że akcja, w której uczestniczył Kohver dotyczyła śledztwa w sprawie korupcji na granicy. Nie zdradził jednak szczegółów.


Kulisy porwania estońskiego szpiega. Wkrótce nowe dowody?
Porwanie estońskiego szpiega

Eston Kohver przebywał służbowo w pobliżu granicy rosyjsko-estońskiej, gdzie, według władz w Tallinie, wykonywał zadania związane z przestępczością graniczną. 5 września zaginął. Strona estońska oświadczyła, ze został porwany przez osobników, którzy przekroczyli granicę od strony rosyjskiej. Już następnego dnia moskiewski sąd rejonowy zezwolił na osadzenie Kohvera w areszcie śledczym. Motywem tej decyzji miała być jego działalność szpiegowska na terenie Rosji.

Litewscy poborowi sprzed lat na celowniku Rosji. Szukają dezerterów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej