RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Kierowcy, który zabił ciężarną, sąd trzy razy zakazywał prowadzenia pojazdów. Skazany nie miał prawa jazdy

Prokuratorzy z Wejherowa trafili pod lupę kolegów z gdańskiej okręgówki. Okazało się, że pijany kierowca, który zabił w czołowym zderzeniu kobietę w ciąży, był trzykrotnie skazywany za jazdę na podwójnym gazie. Zawsze – na kary w zawieszeniu. Mało tego: Leszek F. nigdy nie miał prawa jazdy. Teraz znów usłyszał zarzuty. Sprawie przyjrzała się „Panorama”.

Do wypadku doszło w sobotę wieczorem. W poniedziałek informowaliśmy, że sprawca wiózł pasażera, jak się okazało – też pijanego. Obaj krewni, którzy najpierw razem pili, a potem wsiedli do audi, z wypadku wyszli prawie bez szwanku. Kierowca – Leszek F. został aresztowany na trzy miesiące, ale nie stracił prawa jazdy, bo go nie miał.

Skąd łaskawość sądów?

Dlaczego wymiar sprawiedliwości był dla niego do tej pory tak łaskawy? „Panorama” nie usłyszała odpowiedzi na to pytanie ani w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ani w gdańskiej prokuraturze. Tymczasem sądy skazujące Leszka F. za jazdę po pijanemu średnio raz na dwa lata, skazywały go za każdym razem na karę więzienia w zawieszeniu i za każdym razem zakazywały mu prowadzenia pojazdów mechanicznych, chociaż nie miał do tego uprawnień.

37-latka z roztrzaskanego audi wyciągnięto kompletnie pijanego. W trakcie przesłuchania ustalono, że zanim wsiadł do samochodu, wypił z krewnym osiem piw i kilka butelek wódki; mówi się o dwóch litrach.


Kierowca, który zabił ciężarną kobietę, nie jechał sam; odnaleziono i przesłuchano pasażera
Policja wyposażona w coraz lepsze alkomaty wyłapuje coraz więcej pijanych kierowców. Tyle, że sądy tych złapanych wciąż najczęściej skazują na kary w zawieszeniu. – Egzekucja wyroków jednak nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali. Pamiętajmy, że wyrok oddziałuje z jednej strony na sprawcę danego przestępstwa, czyli to jest taka prewencja indywidualna. A z drugiej strony na społeczeństwo, czyli prewencja generalna – przyznaje prof. prawa Marek Chmaj.


Co zrobić z recydywą pijanych kierowców? „Do ludzi musi docierać sygnał, że pójdą siedzieć”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej