RAPORT

Pogarda

Rosja testuje rakiety balistyczne. Buławę wystrzelono w kierunku Kamczatki

Najnowsze

Popularne

Rosja przeprowadziła test rakiet mogących transportować pociski nuklearne. Próba na Morzu Białym powiodła się, a rosyjscy generałowie zapowiadają kolejne dwa testy.

Rosja testuje rakiety balistyczne. Buławę wystrzelono w kierunku Kamczatki

zobacz więcej

12-metrowy pocisk wystrzelono na Morzu Białym z okrętu podwodnego o napędzie atomowym „Władimir Monomach”. Zgodnie z planem pocisk trafił w poligon Kura na Kamczatce. Była to pierwsza rakieta wystrzelona z „Monomacha”.

Rosja planuje przeprowadzić dalsze próby Buławy jeszcze w październiku i listopadzie – zapowiedział dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow.

Nowością Buławy jest nieprzewidywalność manewrowania, co oznacza, że pocisk jest trudny do obrony przez amerykański system tarczy antyrakietowej .
„Władimir Monomach” to okręt klasy „Borej” (Boreasz), określanej też jako projekt 955. Pierwsza jednostka tej klasy – „Jurij Dołgoruk” – weszła do służby w styczniu 2013 roku.


Próba sił wokół Ukrainy; NATO i Rosja rozpoczęły manewry
W 2020 roku okręty klasy „Borej” mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych. Trwa już budowa czwartej takiej jednostki – „Kniaź Władimir”. Jest to już zmodernizowana wersja okrętu – projekt 955A.

Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława.

Rosyjscy stratedzy przewidują, że Buława stanie się najważniejszym elementem podwodnego nuklearnego arsenału kraju . Do tej pory Rosjanie przeprowadzili 19 prób jej wystrzelenia; osiem z nich zakończyło się fiaskiem.

RAPORT: Wojna na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej