RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wzloty i upadki gabinetów Tuska. Siedem lat za sterami państwa

Od 2007 r. Donald Tusk i jego partia wygrywali kolejne wybory. 30 sierpnia dotychczasowy premier RP został wybrany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej, co oznacza, że musi pożegnać się z teką szefa Rady Ministrów. Co udało mu się zrobić dla swoich wyborców przez ostatnich siedem lat? W jakich sprawach zawiódł? Portal tvp.info przygotował zestawienie wzlotów i upadków gabinetu Donalda Tuska.

Polityczna droga na sam szczyt zaczęła się dla Donalda Tuska 21 października 2007 roku. To wtedy Platforma Obywatelska, założona przez niego w 2001 r. z Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Olechowskim, wygrała wybory parlamentarne. 16 listopada przewodniczący PO Donald Tusk po praz pierwszy został premierem.

Zgarnia wszystkie zwycięstwa

Kierowana przez niego partia (szefem PO został w 2003 r.) powtórzyła sukces wyborczy w 2011 r. 18 listopada tego roku Tusk rozpoczął drugą kadencję w fotelu szefa rządu. Jest jedynym politykiem po 1989 roku, któremu to się udało. Trzeba podkreślić, że jako kandydat na posła Tusk zbierał rekordowe poparcie w wyborach.

Premier jest szefem Platformy Obywatelskiej od ponad 10 lat. To za jego szefowania PO partia dwa razy wygrała wybory parlamentarne, odniosła trzy zwycięstwa w eurowyborach i dwa w wyborach samorządowych.

Jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych reform, które przeprowadził rząd Tuska, jest podwyższenie wieku emerytalnego. Przy protestach opozycji i związków zawodowych wiek, w którym Polacy będą przechodzili na emeryturę, podniesiono do 67 lat. Jeśli mowa o emeryturach, to warto wymienić także przeprowadzoną niedawno reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Od Elementarza do emerytury

Ostatnie lata to także polityka prorodzinna. Przede wszystkim wydłużenie urlopów rodzicielskich, w tym macierzyńskiego do jednego roku. Gabinet Donalda Tuska wprowadził też bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów, a wiek dzieci posyłanych po raz pierwszy do szkoły obniżył z siedmiu do sześciu lat. Choć przez siedem lat obecnemu rządowi nie udało się wprowadzić ustawy, która regulowałaby sprawę in vitro, to jest rozporządzenie, które zapewnia dofinansowanie zabiegu przez państwo.

Warto wspomnieć też o deregulacji zawodów. Chodzi o ustawę otwierającą dostęp do zawodów regulowanych np. certyfikatami czy licencjami. Jej twarzą był Jarosław Gowin – kiedyś minister sprawiedliwości, ale również rywal Donalda Tuska o przywództwo w samej Platformie.

Za rządów Donalda Tuska Polska była gospodarzem Euro 2012. Na tę imprezę, korzystając m.in. z funduszy Unii Europejskiej, wybudowano drogi, lotniska i wyremontowano dworce.

Rząd Tuska m.in. wydłużył wiek emerytalny do 67 lat, a także wprowadził darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów (fot. arch. PAP/Darek Delamnowicz/TVP/Piotr Król)
Rząd Tuska m.in. wydłużył wiek emerytalny do 67 lat, a także wprowadził darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów (fot. arch. PAP/Darek Delamnowicz/TVP/Piotr Król)

Siedem lat Donalda Tuska w fotelu premiera to dwie kadencje, a zarazem dwa gabinety, którymi kierował. Przez te wszystkie lata tylko dwóch ministrów jest z Donaldem Tuskiem nieprzerwanie w rządzie. To szef MSZ Radosław Sikorski i wicepremier Elżbieta Bieńkowska, która podobnie jak Tusk przeprowadza się do Brukseli, gdzie będzie unijnym komisarzem.

Burzliwe zmiany i rekonstrukcje

Zmiany w gabinecie Tuska spowodowane były głównie aferami, jaki dotykały jego rząd. Pierwsza i najpoważniejsza to rok 2009, kiedy ówczesny szef CBA, obecnie wiceprezes PiS Mariusz Kamiński, ujawnił aferę hazardową. W jej wyniku stanowisko w rządzie stracił wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna, a także minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Ze sceny politycznej zniknął także ówczesny szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. To on miał na cmentarzu, czy stacji benzynowej załatwiać sprawy związane z nowelizacją ustawy. Przewidywała ona m.in. specjalne dopłaty od działalności hazardowej, także na automatach służących do gier. Pożegnać się ze swoją pracą musiało także kilku doradców w gabinecie premiera. Aferę wyjaśniała później komisja śledcza.

Kolejne lata przynosiły mniej lub bardziej spektakularne afery. W pierwszej kadencji były to m.in. protesty związane z ACTA, problemy z ustawą refundacyjną, które skutkowały gigantycznymi kolejkami w aptekach. Druga kadencja to afera z Amber Gold, w sprawie której opozycja zarzucała rządowi, że nic nie zrobił, by uchronić oszczędności tysięcy Polaków i infoafera związana z nieprawidłowościami przy zamówieniach technicznych na informatyzację państwa.

Zmiany w gabinecie Tuska spowodowane były głównie aferami, jaki dotykały jego rząd (fot. pixabay.com/Wikipedia)
Zmiany w gabinecie Tuska spowodowane były głównie aferami, jaki dotykały jego rząd (fot. pixabay.com/Wikipedia)

Zdecydowanie najwięcej afer rządu było związanych z podsłuchami. Najpierw były „taśmy Serafina”, w związku z którymi stanowisko stracił minister rolnictwa Marek Sawicki. Później taśmy dolnośląskie, na których działacze PO mówili o handlowaniu stanowiskami w zamian za poparcie. I ta najnowsza z czerwca tego roku, która może skutkować tym, że w gabinecie Ewy Kopacz nie będzie już miejsca dla obecnego ministra MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Afery taśmowe nękały PO (fot. flickr/sickmouthy
Afery taśmowe nękały PO (fot. flickr/sickmouthy
teraz odtwarzane
Tragedia smoleńska wstrząsnęła rządem

W cieniu smoleńskiej katastrofy

Nie było poważniejszej sprawy w czasie rządów Tuska, niż czas katastrofy smoleńskiej. Nadal toczą się śledztwa, chociażby w sprawie organizacji feralnego lotu na uroczystości w Katyniu.

W obliczu tamtej tragedii wiele miało się zmienić na rodzimej scenie politycznej. Gdy miliony osób żegnały parę prezydencką i wszystkich, którzy zginęli, zakładano że to jest moment, który zasypie podziały polityczne.

– Takiego dramatu współczesny świat nie widział – mówił po tragicznych doniesieniach premier Donald Tusk. – Państwo polskie musi funkcjonować i będzie funkcjonować – dodawał otuchy Polakom.

Bezpośrednio po katastrofie we wszystkich dowództwach i najważniejszych sztabach Sił Zbrojnych RP zostały powołane zespoły kryzysowe. Powstał też wakat na stanowisku prezydenta.

Od 10 kwietnia do 6 sierpnia 2010 r. obowiązki, do czasu wyboru i zaprzysiężenia nowej głowy państwa, tymczasowo wykonywali kolejno marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Zgodnie z Konstytucją w czerwcu i lipcu 2010 r. odbyły się wybory prezydenckie. Nowym prezydentem RP został Bronisław Komorowski (PO).

Tragedia smoleńska w ogromnym stopniu wpłynęła na dyskurs polityczny w Polsce.

Bezpośrednio po tragicznym wypadku dużo mówiono także o zbliżeniu polityki polsko-rosyjskiej. Donald Tusk przeprowadził z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem wiele rozmów i konferencji prasowych. Jak pokazała historia, zbliżenie było tylko chwilowe.

Z Warszawy do Brukseli

Po siedmiu latach pracy w Warszawie i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej, 30 sierpnia unijni przywódcy zdecydowali, że to właśnie Donald Tusk będzie nowym szefem Rady Europejskiej.


RAPORT: Donald Tusk na czele Rady Europejskiej
teraz odtwarzane
Zobacz, jak Donald Tusk dotarł na szczyt politycznej kariery

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej