Zginął luterański biskup Mieczysław Cieślar

Ks. bp. Mieczysław Cieślar od 1996 r. był Biskupem Diecezji Warszawskiej i proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. (fot. luteranie.pl)

Ks. bp Mieczysław Cieślar – zastępca biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Rogowie pod Łodzią. 28-letniemu uczestnikowi wypadku, prokuratura postawiła zarzut jazdy samochodem po pijanemu, trwa ustalanie, czy to on był sprawcą.

Pogrzeb tragicznie zmarłego w wypadku biskupa Cieślara odbędzie się w piątek o godz. 12 w kościele Św. Mateusza w Łodzi, a następnie na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej - poinformował rzecznik Kościoła Jerzy Sojka.

Według policji do wypadku doszło na drodze krajowej nr 72 w okolicach miejscowości Przecław. Na prostym odcinku drogi z nieustalonych do tej pory przyczyn czołowo zderzyły się dwa samochody renault - laguna kierowany przez 28-latka - z megane, które prowadził 60-letni Mieczysław Cieślar. W wyniku odniesionych obrażeń biskup zmarł, a 28-latek trafił do szpitala.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania badanie alkomatem wykazało, że 28-latek był pijany - miał 1,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został w poniedziałek przesłuchany w szpitalu i przedstawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara do dwóch lat więzienia.

Jeżeli okaże się, że to 28-latek jest sprawcą wypadku, może usłyszeć zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku po pijanemu, za co grozi do 12 lat więzienia. Policja i prokuratura w Brzezinach ustalają obecnie okoliczności wypadku, co nie jest łatwe, ponieważ na miejscu nie było świadków, a oba samochody są mocno zniszczone i znacznie się przemieściły. We wtorek ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok ks. bp Cieślara.

Zastępował zmarłego pod Smoleńskiem ks. Pilcha

Ks. bp Cieślar wracał z Warszawy, gdzie uczestniczył w uroczystościach żałobnych upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W niedzielę odprawił nabożeństwo w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Zastępował tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej księdza Adama Pilcha, który był proboszczem tej parafii. Po nabożeństwie miał spor

o zajęć i ostatecznie bardzo późno wyjechał z Warszawy do Łodzi. Biskup Mieczysław Cieślar urodził się 28 marca 1950 roku w Wiśle. Ordynowany został 2 września 1973 roku, a konsekrowany na biskupa 1 maja 1996 roku. W 1996 roku został biskupem Diecezji Warszawskiej i proboszczem parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Był również zastępcą biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Ks. biskup pozostawił żonę - organistkę, profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz dwoje dzieci - córkę i syna. W poniedziałek wieczorem w kościele św. Mateusza w Łodzi odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji biskupa Mieczysława Cieślara.

źródło:

Zobacz więcej