RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż: PO odzyskała prowadzenie i zdecydowanie wyprzedza zjednoczoną prawicę

34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Od czerwcowego badania PO zyskała 10 punktów procentowych. Przeciwnik partii Donalda Tuska – PiS – odnotował, wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem 28–procentowe poparcie. To 3–punktowy spadek od czerwca, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego występowała w sondażu samodzielnie. Ośrodek TNS Polska przeprowadził badanie dla „Wiadomości” TVP1 w dniach 4–5 września, a więc po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

W najnowszym badaniu SLD otrzymało 9–procentowe poparcie, wyższe od czerwcowego o 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe popiera we wrześniu po 5 proc. respondentów. Dla partii Janusza Korwin–Mikkego oznacza to spadek o 5 punktów; poparcie dla partii Janusza Piechocińskiego nie zmieniło się.

Na Twój Ruch Janusza Palikota głosowałoby we wrześniu 2 procent badanych, o 2 punkty mniej niż w czerwcu.


Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: PiS przed PO, na trzecim miejscu Kongres Nowej Prawicy

Po rozpisaniu tych wyników na mandaty układ w Sejmie wyglądałby następująco: 222 mandaty dla PO, 185 – dla PiS i jego koalicjantów, 43 – dla SLD, 9 – dla Nowej Prawicy i 1 – dla PSL. By mieć większość, potrzeba 231 posłów.

W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1 zapytaliśmy także o to, jak wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wpłynie na postrzeganie Platformy Obywatelskiej przez wyborców. Prawie połowa badanych oceniła, że pozytywnie, 18 proc – że negatywnie. 29 procent badanych uważa, że nic się nie zmieni. Siedem procent nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

Preferencje partyjne – dynamika poparcia. Badanie TNS Polska dla Wiadomości TVP1 (fot. TVP)

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4–5 września na próbie 1000 Polaków. Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach – miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane, której partii przekazać poparcie – stanowiły 759. Badanie objęło preferencje spontaniczne i wspomagane (wspomagane dotyczą osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały „nie wiem, na którą partię głosować”).


51 proc. Polaków chce przyspieszonych wyborów do Sejmu

źródło:
Zobacz więcej