RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sondaż: PO odzyskała prowadzenie i zdecydowanie wyprzedza zjednoczoną prawicę

34 procent badanych głosowałoby we wrześniu na Platformę Obywatelską. Od czerwcowego badania PO zyskała 10 punktów procentowych. Przeciwnik partii Donalda Tuska – PiS – odnotował, wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem 28–procentowe poparcie. To 3–punktowy spadek od czerwca, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego występowała w sondażu samodzielnie. Ośrodek TNS Polska przeprowadził badanie dla „Wiadomości” TVP1 w dniach 4–5 września, a więc po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

W najnowszym badaniu SLD otrzymało 9–procentowe poparcie, wyższe od czerwcowego o 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe popiera we wrześniu po 5 proc. respondentów. Dla partii Janusza Korwin–Mikkego oznacza to spadek o 5 punktów; poparcie dla partii Janusza Piechocińskiego nie zmieniło się.

Na Twój Ruch Janusza Palikota głosowałoby we wrześniu 2 procent badanych, o 2 punkty mniej niż w czerwcu.


Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: PiS przed PO, na trzecim miejscu Kongres Nowej Prawicy

Po rozpisaniu tych wyników na mandaty układ w Sejmie wyglądałby następująco: 222 mandaty dla PO, 185 – dla PiS i jego koalicjantów, 43 – dla SLD, 9 – dla Nowej Prawicy i 1 – dla PSL. By mieć większość, potrzeba 231 posłów.

W sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1 zapytaliśmy także o to, jak wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wpłynie na postrzeganie Platformy Obywatelskiej przez wyborców. Prawie połowa badanych oceniła, że pozytywnie, 18 proc – że negatywnie. 29 procent badanych uważa, że nic się nie zmieni. Siedem procent nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

Preferencje partyjne – dynamika poparcia. Badanie TNS Polska dla Wiadomości TVP1 (fot. TVP)
Preferencje partyjne – dynamika poparcia. Badanie TNS Polska dla Wiadomości TVP1 (fot. TVP)

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził 4–5 września na próbie 1000 Polaków. Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach – miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane, której partii przekazać poparcie – stanowiły 759. Badanie objęło preferencje spontaniczne i wspomagane (wspomagane dotyczą osób, które uprzednio spontanicznie odpowiadały „nie wiem, na którą partię głosować”).


51 proc. Polaków chce przyspieszonych wyborów do Sejmu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej