Biernat: dymisja rządu możliwa 16.09; Kidawa-Błońska: dymisja wcześniej

Do dymisji rządu Donalda Tuska może dojść 16 września – taką zapowiedź złożył w czwartek w TVP Info minister sportu Andrzej Biernat. Podkreślił, że kandydatura Ewy Kopacz na premiera została przyjęta jednogłośnie na posiedzeniu zarządu PO, ewentualne wątpliwości dotyczyły czasu dymisji – zapewnił w programie „Gość poranka”. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że Donald Tusk złoży dymisję prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

– 16 lub któregoś września rząd zostanie podany do dymisji. A zazwyczaj w krajach demokratycznych jest, że kandydat partii rządzącej jest kandydatem na premiera. I taką propozycję zarząd partii przestawił poprzez premiera panu prezydentowi – powiedział minister.

Kidawa-Błońska: Donald Tusk czeka z dymisją na powrót prezydenta

Do zasugerowanego przez min. Biernata terminu odniosła się rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. – Nie ma ustalonej daty dymisji rządu – przyznała tuż po wypowiedzi Biernata w TVP Info. Dodała, że decyzja o dacie dymisji nie zależy nawet od premiera, dlatego nikt oprócz prezydenta nie powinien się w tej kwestii wypowiadać.

teraz odtwarzane
Małgorzata Kidawa-Błońska o nadchodzących zmianach w rządzie

Później jednak w rozmowie z PAP rzeczniczka poinformowała, że premier złoży dymisję prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Wyjaśniła, że Donald Tusk czeka na powrót prezydenta Bronisława Komorowskiego ze szczytu NATO w Newport.

„Jeden czy dwóch posłów” zgłaszało wątpliwości

„Gazeta Wyborcza” poinformowała, że podczas środowego zarządu Platformy Obywatelskiej kandydaturze Kopacz sprzeciwili się Andrzej Halicki oraz Rafał Grupiński. Halicki uznał, że „w sytuacji, gdy zmieniamy premiera, nie warto robić dodatkowego zamieszania”. Grupiński natomiast ocenił, że „nie wszyscy w klubie i PO wierzą, że Kopacz przyniesie partii sukces”.

Biernat zdementował na antenie TVP Info te doniesienia. Podkreślił, że Grupiński powiedział jedynie, że „zgłosił się do niego jeden czy dwóch posłów, którzy mówili, że niejednoznacznie oceniają kandydaturę Ewy Kopacz”. Podkreślił też, że Halicki „nie mówił nic, że Ewa Kopacz jest złym kandydatem na premiera”.

teraz odtwarzane
Biernat: PO zgodna ws. kandydatury Kopacz, wątpliwości dotyczą scenariusza zdarzeń

„Ewa Kopacz ma wszystkie atuty, żeby być premierem”

Na pytanie, czy Ewa Kopacz ma charyzmę potrzebną przywódcy, odpowiedział, że „ktoś, kto piastuje taką pozycję (marszałka Sejmu – red.), jedną z dwóch najwyższych w naszym kraju, nie może być nikim.

– Dość długo jest w polityce, jest drugą osobą w państwie. Nie wiem, czy druga osoba w państwie to jest osoba bez charyzmy, bez poparcia politycznego, bez talentów politycznych. Ewa Kopacz jest osobą, która ma wszystkie atuty, żeby być premierem tego rządu – podkreślił.

„Media podsycają ogień”

– Nie było głosów odrębnych i obaw; chodziło o scenariusz – kiedy (dymisja rządu – red.). Za tydzień, dwa, czy do wyborów samorządowych, czy po wyborach . Linia graniczną jest i tak 1 grudnia – podkreślił rozmówca TVP Info.

– Wydaje mi się, że media podsycają ogień, tymczasem nic się nie dzieje, mamy gotowy scenariusz na przyszłość i ten scenariusz powolutku realizujemy – mówił Biernat.


Rekonstrukcja rządu po dymisji Tuska. Który minister do wymiany? [ANKIETA]

źródło:
Zobacz więcej