RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Tusk na Westerplatte: wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być wyrazem złudzenia i iluzji

Najnowsze

Popularne

– My Europejczycy musimy z tragicznego polskiego września i tragicznych lat II wojny światowej, tragicznych dla wszystkich ludzi bez wyjątku, wyciągnąć lekcję, która nie może być lekcją naiwnego optymizmu – powiedział premier Donald Tusk pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte. Dźwiękiem syren i Apelem Poległych rozpoczęły się w poniedziałek nad ranem obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych – powiedział premier Donald Tusk. – To wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być wyrazem złudzenia i iluzji, że świat wyzbył się tego typu pokus, że wokół nas nie ma ludzi i państw, które z siły i wojny chciałyby uczynić znowu sposób prowadzenia własnej polityki – podkreślił szef rządu.

Dziś nie „czas na piękne przemówienia”

Zdaniem Tuska, dziś nie „czas na piękne przemówienia”. – Dzisiaj nie czas na prosty optymizm, bo te słowa „nigdy więcej wojny” w konfrontacji z tym, co dzieje się dziś na wschodzie Ukrainy niosą w sobie zupełnie inny ładunek – ocenił.

Premier mówił, że „Europę, USA, innych naszych sojuszników i Polskę stać dziś na skuteczną politykę zapewniającą bezpieczeństwo i sprawiedliwy ład na świecie”.

Historia zatoczyła koło

– Historia zatoczyła koło i tu na Westerplatte mówiąc dziś „nigdy więcej wojny” musimy powiedzieć pełnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa, że to będzie mądra polityka, że to będzie prawdziwa solidarność europejska, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólny krajów atlantyckich – zaznaczył premier.

– Dlatego, stąd z Westerplatte poniesiemy do wszystkich stolic europejskich i na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego to wezwanie, aby nasza europejska i transatlantycka solidarność przybrała także praktyczny wymiar – mówił Tusk, nawiązując do wrześniowego szczytu NATO w Walii.

– Dziś jeszcze jest czas aby powstrzymać tych w Europie i na świecie, dla których przemoc, siła, agresja stają się znowu arsenałem politycznego działania – podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że za kilka dni przywódcy państw NATO spotkają się w Wielkiej Brytanii, by wspólnie zastanowić się „nad nową polityką, której celem kluczowym będzie bezpieczeństwo i skuteczność działania naszej zachodniej wspólnoty wobec zagrożenia wojną, już nie tylko na wschodzie Ukrainy”.

„Nikt nie ma prawa blokować naszych inicjatyw”

– Dlatego, właśnie na Westerplatte, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, my Polacy mamy prawo i obowiązek powiedzieć głośno, że nikt dzisiaj nie ma prawa blokować naszych inicjatyw, których celem jest pełna, praktyczna, skuteczna taktyka działania Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył.

Polacy (...) nie mają złudzeń”

Premier zwrócił uwagę, że „nikt, pamiętając to, co wydarzyło się we wrześniu 1939 r. nie powinien żywić złudzeń, że te słowa „nigdy więcej wojny” mają moc sprawczą tylko dlatego, że je z taką nadzieją wypowiadamy.

– Dziś patrząc na tragedię Ukraińców, na wojnę, bo tego słowa trzeba używać, na wschodzie naszego kontynentu, wiemy, że wrzesień 1939 r. nie może się powtórzyć – podkreślił.

– Polacy (...) nie mają złudzeń, wiedzą, że bezpieczna Polska i Europa, bezpieczna wspólnota zachodu wymaga odwagi, wyobraźni i stanowczych działań – mówił. – My Polacy jesteśmy gotowi do tego wyzwania w imię pokoju, w imię tego, aby słowa „nigdy więcej wojny” nabrały właściwej mocy – zakończył premier swoje wystąpienie na Westerplatte.

W uroczystościach wzięli też udział ministrowie: sprawiedliwości Marek Biernacki, skarbu Włodzimierz Karpiński i obrony Tomasz Siemoniak

Polsko-niemiecki hołd dla obrońców Wybrzeża

Rocznicowe uroczystości, z udziałem prezydentów: Polski – Bronisława Komorowskiego i Niemiec – Joachima Gaucka oraz premiera Donalda Tuska, odbędą się dziś w Gdańsku.


CZYTAJ TAKŻE 75 lat od wybuchu wojny. Specjalne wydanie „Wiadomości”

Z kolei po południu prezydenci Polski i Niemiec zapalą znicze na Cmentarzu Obrońców Westerplatte, po czym udadzą się na plac pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, gdzie zaplanowane są wystąpienia głów państwa oraz krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej. Na koniec tej części obchodów prezydenci złożą wieńce pod pomnikiem. Obaj prezydenci wezmą też wieczorem udział w specjalnym pokazie spektaklu „Wybuch” według pomysłu Andrzeja Wajdy, który z okazji rocznicy organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.


CZYTAJ TAKŻE „Doświadczenia przemocy w Iraku, Syrii, na Ukrainie zobowiązują nas, by walczyć o godność wszystkich ludzi”
Marynarze z Marynarki Wojennej RP pełnią wartę honorową podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte (fot. PAP/Adam Warżawa)
Marynarze z Marynarki Wojennej RP pełnią wartę honorową podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte (fot. PAP/Adam Warżawa)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej