RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Unijni urzędnicy wypowiadają wojnę suszarkom i kosiarkom

Na liście sprzętów, które mogą zostać dotknięte ograniczeniami, są kosiarki  i suszarki (fot. flickr.com/Gareth Williams,  sunshinecity)
Na liście sprzętów, które mogą zostać dotknięte ograniczeniami, są kosiarki i suszarki (fot. flickr.com/Gareth Williams, sunshinecity)

Najnowsze

Popularne

Po odkurzaczach, przyszedł czas na kosiarki i suszarki do włosów. Po wprowadzeniu od 1 września zakazu produkcji odkurzaczy, których moc przekracza 1600 W, urzędnicy UE rozważają ograniczenie mocy kolejnych urządzeń.

W kolejnych latach mają obowiązywać nowe limity dla odkurzaczy – od września 2017 r. maksymalna moc zostanie obniżona do 900 W. Rozporządzenie UE reguluje też minimalną żywotność urządzenia i poziom maksymalnego hałasu odkurzacza.

Krytycy tego rozwiązania wskazują, że – by dobrze sprzątnąć mieszkanie odkurzaczem o mniejszej mocy - będzie on musiał być dłużej włączony, a więc zużyje więcej energii. Zwolennicy są przekonani, że firmy zaczną produkować bardziej wydajne urządzenia.

Lista kolejnych ograniczeń jeszcze nieustalona

Unia Europejska zapowiada kolejne regulacje dotyczące mocy sprzętu RTV i AGD. Wspominała o tym niedawno rzeczniczka ds. energii Komisji Europejskiej Marlene Holzner. Jak powiedziała, KE nie sporządziła jeszcze listy urządzeń, których mają dotyczyć nowe regulacje.

– Obecnie prowadzimy analizy – powiedziała niedawno Holzner. Dotyczą one m.in. sprzętu fitness, suszarek do włosów, kosiarek, akcesoriów do akwarium, wind czy wzmacniaczy.

Odkurzacze to dopiero początek

Jak mówi Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapiecie.pl, wszystko wskazuje na to, że wywołująca tyle kontrowersji decyzja Komisji Europejskiej w sprawie odkurzaczy to dopiero początek szerszego planu, który Bruksela będzie realizowała od jesieni tego roku pod hasłem zwiększania efektywności energetycznej o 30 proc. do 2030 r.

Na razie nie wiadomo, czy ograniczenia poboru mocy nakładane na sprzęt AGD wywołają wzrost jego cen. To zależy od szczegółowych rozwiązań, które przyjmie KE.

Ile energii uda się zaoszczędzić?

Piszczatowska dodała, że w polskich gospodarstwach domowych statystycznie 92 proc. Energii elektrycznej pochłania ogrzewanie pomieszczeń i wody oraz gotowanie posiłków, a tylko 8 proc. to oświetlenie i mały sprzęt AGD. – Dlatego niezależnie jak bardzo restrykcyjne będą przepisy dotyczące tej drugiej grupy, czyli m.in. odkurzaczy, suszarek i smartfonów, trudno oczekiwać istotnego wpływu na zużycie energii w kraju – powiedziała.

Odejście od tradycyjnych żarówek, podobnie jak od odkurzaczy o większej mocy, to elementy unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi.


CZYTAJ TAKŻE: Odkurzacze tracą moc, a sklepy oferują promocje
UE zapowiada kolejne regulacje dotyczące mocy sprzętu RTV i AGD (fot. flickr.com/espensorvik)
UE zapowiada kolejne regulacje dotyczące mocy sprzętu RTV i AGD (fot. flickr.com/espensorvik)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej