Ostatnie prace przy sarkofagu na Wawelu

Będzie prosty i skromny, wykonany z miodowego onyksu, przepuszczającego światło – wspólny sarkofag pary prezydenckiej jest już gotowy. Jak poinformował wojewoda małopolski Stanisław Kracik, prace konserwatorskie w krypcie Józefa Piłsudskiego, gdzie mają spocząć ciała Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, dobiegają końca.

Sarkofag pary prezydenckiej powstaje w pracowni artysty rzeźbiarza Jana Siuty. Wykonany jest z onyksu miodowego, którego kryształy przepuszczają światło. Rzadki kamień na specjalne zamówienie sprowadzono ze wschodniej Turcji.

– Chcemy wykorzystać walor, że ten szlachetny kamień przepuszcza światło, ponieważ jest to bardzo ciemne pomieszczenie. Kolor ten będzie tam nieco cieplejszy, będzie spokojnie rozświetlał, ale nie krzyczał. Jest to wskazane także dlatego, że spocznie w nim Pierwsza Dama – mówi Jan Siuta.

Pracę przy sarkofagu w tak krótkim czasie artysta określił jako duże wyzwanie organizacyjne. Non stop pracuje przy nim 30 osób. – Od środy praktycznie nie kładziemy się spać – dodaje.

Projekt architektoniczny – prostopadłościan o wymiarach 240 x 154 x 69 cm – zaakceptowała wcześniej rodzina zmarłego prezydenta. Jak przyznaje jego autorka – architekt Marta Witosławska – powstawał w pośpiechu. Efekt jest jednak imponujący – prosta, szlachetna bryła. Sarkofag przykrywa kamienna płyta, kuty napis z nazwiskiem i imionami zmarłych został umieszczony na bocznej ścianie.

Sarkofag stanie w pustym obecnie pomieszczeniu przylegającym do Krypty Piłsudskiego. Przewieziono już do niego podstawę prostopadłościanu. Została ona wykonana z tego samego granitu – o nazwie Rosso Porino – z jakiego wykonano posadzkę w krypcie. Ma wysokość 54 cm, mniej więcej tyle samo, ile postument nagrobka Józefa Piłsudskiego.

Prawdopodobnie w czerwcu przy sarkofagu prezydenckiej pary zostanie zamontowana tablica z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W kryptach katedry wawelskiej spoczywają między innymi: Jan III Sobieski, książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski i generał Władysław Sikorski.

źródło:

Zobacz więcej