SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Hoser o Lemańskim. „Jestem zobowiązany postawić tamę rozlewającemu się złu”

– Przez długi czas wolałem nie mówić publicznie o wadach i cieniach ks. Lemańskiego. Jednak jego postawa, publiczne zgorszenie, którego stał się zarzewiem, spowodowało, że jestem moralnie zobowiązany postawić tamę rozlewającemu się złu – powiedział abp. Henryk Hoser w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Ksiądz Wojciech Lemański ma bezterminowy zakaz wykonywania czynności kapłańskich i noszenia sutanny. Decyzję 22 sierpnia wydał arcybiskup Henryk Hoser. Ks. Lemański złożył w tej sprawie apelację i zapowiedział, że na razie nie zrezygnuje z sutanny i działalności duszpasterskiej.

„Ks. Lemański zaprzecza duchowi posłuszeństwa”

W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” arcybiskup powiedział, że istnieje różnica między tym, co jest osobistą narracją księdza, a tym, co pokazują fakty. – Jego wersja, przejęta przez media, ogranicza się do stwierdzenia, że chodzi o konflikt personalny między biskupem a kapłanem. Co więcej – to biskup obraża kapłana i to biskup powinien kapłana przeprosić. Innych aspektów nie ma – zawyrokował abp Hoser.

Duchowny twierdzi, że ks. Lemański ma prawo odwoływać się od jego decyzji do Watykanu, ale zaprzecza tym samym „duchowi posłuszeństwa”. – Jak dotąd Watykan potwierdza wszystkie moje decyzje. Ks. Lemański faktycznie sabotuje posługę swojego biskupa, zręcznie lawirując na granicy prawa kościelnego – dodał abp Hoser.

teraz odtwarzane
„Mamy nadzieję, że ta kara spowoduje zmianę postępowania ks. Lemańskiego”

źródło:
Zobacz więcej