RAPORT

Pogarda

Wkrótce ruszają zdjęcia do „Wołynia” Smarzowskiego. „Będzie uwierał”

Wojciech Smarzowski (fot. TVP)
Wojciech Smarzowski (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

Wojciech Smarzowski w drugiej połowie września rozpoczyna zdjęcia do nowego filmu, którym ma opowiadać m.in. o tragedii ludzi podczas rzezi wołyńskiej. Premiera „Wołynia” zapowiadana jest na początek 2016 r. Jedną z głównych ról zagra Arkadiusz Jakubik.

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, Zosia Głowacka, która mieszka z rodzicami w małej wiosce na Wołyniu. Teren jest zamieszkany przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Zosia zakochuje się w ukraińskim chłopaku. Rodzice chcą ją jednak wydać za mąż za jednego z bogatszych gospodarzy we wsi – Polaka Macieja Skibę, o wiele od niej starszego wdowca z dwójką dzieci.

„Będzie uwierał”

– To nie będzie czarno-biała historia – mówił reżyser w wywiadzie dla radiowej Jedynki. – Rozdzielam banderowców od Ukraińców. Będzie tam również o akcjach odwetowych Polaków. Ten film będzie uwierał. Przede mną też dość duże wyzwanie, jak pokazać, żeby nie pokazać, bo to są okropne rzeczy, które się tam wydarzyły – powiedział Smarzowski.

Jak podaje portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zdjęcia do filmu Smarzowskiego zaczną się w drugiej połowie września. Film ma powstać w ciągu 70 dni zdjęciowych. Okres ten został podzielony na cztery części, ponieważ zdjęcia będą kręcone o każdej porze roku. Film będzie kręcony m.in. w okolicach Puszczy Kampinoskiej oraz w Rawie Mazowieckiej. Główna część dekoracji znajduje się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.


CZYTAJ TAKŻE: Smarzowski: nie patrzę wstecz

Wyszedł od „Nienawiści”

Scenariusz napisał Wojciech Smarzowski na motywach opowiadań Stanisława Srokowskiego z tomu pt. „Nienawiść”. Autorem zdjęć będzie Piotr Sobociński jr, a muzyki Mikołaj Trzaska. Nadal trwają prace obsadowe. Główne role zagrają debiutująca na ekranie Michalina Łabacz (Zosia Głowacka) oraz Arkadiusz Jakubik (Maciej Skiba).

Budżet filmu to 14,5 mln złotych. Projekt uzyskał 4 mln zł wsparcia od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pieniądze wyłożyły też urzędu marszałkowskie woj. lubelskiego i podkarpackiego. Producentem jest studio Film it oraz Telewizja Polska. „Wołyń” będzie miał swoją premierę w pierwszym kwartale 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeź na Kresach okiem Smarzowskiego

Zginęło 100 tys. Polaków

W lipcu ubiegłego roku minęła 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej