RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Arena Euro 2012 pod ostrzałem. Stadion Szachtara Donieck zamienia się w ruinę

Zniszcznia stadionu Szachtara Donieck (fot. shakhtar.com)

Stadion Szachtara Donieck, wybudowana za 300 mln dolarów arena Euro 2012, został ostrzelany w wyniku starć w mieście. Zniszczenia są duże. Z sufitu wiszą kable elektryczne, a część szyb jest podziurawiona od kul. O Donieck toczą się obecnie ciężkie walki między armią rządową a prorosyjskimi separatystami.

Stadion Donbas Arena, który gościł piłkarskie mistrzostwa Europy, teraz w wyniku ostrzału artyleryjskiego zamienia się w ruinę. Oficjalna strona klubu zamieściła zdjęcia pokazujące straty, jakie spowodowały poranne eksplozje w Doniecku. Na szczęście nie ucierpiał nikt z obsługi stadionu.

– O 6 rano na „Donbass Arenie” miały miejsce dwie silne eksplozje – czytamy na oficjalnej stronie Szachtara Donieck. W wybuchu uszkodzona została m.in. fasada stadionu oraz sieć elektryczna – głównie po północnej stronie obiektu. Władze klubu informują również, że ucierpiał też inny budynek znajdujący się na terenie kompleksu sportowego.Od Beyonce do Mistrzostw Europy

Na stadionie rozegrano 5 meczy Euro 2012, w tym półfinał. Wybudowany w 2009 roku stadion mieści 50 tys. osób. Kosztował 300 mln dolarów. Na obiekcie goszczono gwiazdy światowej muzyki – m.in. Beyonce Knowles. Do wybuchu wojny grała na nim drużyna Szachtara Donieck.

Z Doniecka do Lwowa

Szachtar Donieck, ze względu na konflikt na Ukrainie, wszystkie spotkania rozgrywa we Lwowie, a stacjonuje i trenuje w Kijowie. Nie wiadomo kiedy klub powróci do Doniecka.


CZYTAJ TAKŻE Szachtar Donieck traci piłkarzy

Ostrzelane domy i sklepy

Eksplozje było słychać też w innej części Doniecka – informuje AFP. Francuska agencja relacjonuje, że skutki ostrzału są widoczne m.in. na fasadach domów i sklepów oraz dodaje, że niektórzy mieszkańcy rano zbierali z ulicy kawałki szkła. Zginęły co najmniej 3 osoby.


CZYTAJ TAKŻE Ostrzał artyleryjski w Doniecku. Ciała cywilów leżą na ulicy

źródło:
Zobacz więcej