Będą ulice im. Lecha Kaczyńskiego

Lech Kaczyński był przyjacielem całego gruzińskiego narodu, teraz ten naród chce oddać mu hołd (fot. PAP/ JACEK TURCZYK)

Rada miejska Tbilisi zdecydowała, że jedna z ulic stolicy Gruzji będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego – powiadomił przewodniczący rady Zaal Samadaszwili. Z podobną inicjatywą wystąpiły władze Wilna.

Imieniem polskiego prezydenta nazwano dotychczasową ulicę Czarnomorską, położoną w dzielnicy Isani.

Samadaszwili powiedział, że rada zajęła się kwestią uhonorowania pamięci polskiego prezydenta w odpowiedzi na liczne prośby mieszkańców.

Wcześniej prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili polecił nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji, najwyższe gruzińskie odznaczenie państwowe.

W niedzielę w Gruzji w związku ze śmiercią polskiego prezydenta ogłoszono żałobę narodową.

Z inicjatywą nazwania jednej z ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego wystąpiły też władze stolicy Litwy. Formalnie decyzja w tej sprawie zapadnie w środę na posiedzeniu Rady Samorządu Wilna.

Imię Lecha Kaczyńskiego ma nosić nieduża ulica w centrum miasta.

Przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene wyraziła we wtorek swe poparcie dla inicjatywy uczczenia w taki sposób pamięci prezydenta RP.

„Ze wszystkich państw Litwa była najczęściej odwiedzanym krajem przez Lecha Kaczyńskiego. On utrzymywał bardzo dobre stosunki osobiste ze wszystkimi naszymi przywódcami. Litwa i nasza stolica Wilno stały się ostatnim państwem i miastem, które prezydent odwiedził” - czytamy w oświadczeniu przewodniczącej Sejmu.

Polski samolot Tu-154M rozbił się w sobotę rano pod Smoleńskiem, gdy delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała na uroczystości do Katynia. Zginęło 96 osób - wszystkie znajdujące się na pokładzie maszyny.

źródło:

Zobacz więcej