Pokonały raka, teraz walczą na Onko-Olimpiadzie. Dzieci rywalizują w 9 konkurencjach

Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Dzieci po Chorobach Nowotworowych „Onko-Olimpiada” 2014, AWF w Warszawie (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Ponad 200 dzieci, które zwyciężyły w walce z rakiem, rozpoczęło zmagania w V Międzynarodowych Igrzyskach Sportowych „Onko-Olimpiada”. Reprezentacje weszły na stadion warszawskiego AWF–u przy dźwiękach utworu „Rydwany ognia”. Ogień Olimpijski zapaliła ambasadorska Igrzysk aktorka Małgorzata Foremniak, a patronat nad zawodami objęta pierwsza dama Anna Komorowska.

W piątej edycji imprezy, którą organizuje Fundacja Spełnionych Marzeń opiekująca się dziećmi z chorobami nowotworowymi, biorą udział zawodnicy z Polski, Litwy, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Słowacji. Najmłodsze dzieci mają sześć lat, najstarsze – osiemnaście.

Dobór konkurencji sportowych został podporządkowany kondycji psychicznej i fizycznej zawodników. I tak stanęli oni do rywalizacji w: biegach na 60 i 100 metrów, skoku w dal, pchnięciu kulą, pływaniu, tenisie stołowym, piłce nożnej, badmintonie i łucznictwie.

Małgorzata Foremniak na czele „Warsaw Sharks”

Aktorka Małgorzata Foremniak na stadion wbiegła w towarzystwie zawodników warszawskiej drużyny futbolu amerykańskiego „Warsaw Sharks”.

Do uczestników zawodów list wystosował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. „Choroby nowotworowe są dotkliwym przeżyciem, zarówno psychicznym jak i fizycznym, szczególnie, kiedy dotykają najmłodszych, dlatego tak ważne jest, aby mali pacjenci mieli okazję od oderwania się od trosk dnia codziennego i kłopotów związanych z leczeniem oraz by odzyskiwali poczucie własnej wartości” - napisał.

„Jeden gest” Patrycji Markowskiej hymnem olimpiady

W otwarciu olimpiady wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Sportu oraz placówek dyplomatycznych Litwy, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Słowacji w Polsce. Uczestnicy i goście wysłuchali również hymnu olimpiady, piosenki „Jeden gest” Patrycji Markowskiej.

Główny organizator zawodów, założyciel Fundacji Spełnionych Marzeń Tomasz Osuch powiedział, że sport jest bardzo dobrą formą rehabilitacji dzieci, zarówno ruchową, jak i psychiczną, „ponieważ od zawsze kształtował, rozwijał i budował ludzi”. – Rywalizacja daje tym dzieciom siłę do działania i pozwala zapomnieć o chorobie – wyjaśnił.

Fundacja Spełnionych Marzeń powstała w sierpniu 2002 r. z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów. Opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w pięciu specjalistycznych ośrodkach Polsce.

Młodzi sportowcy zakończą zawody w sobotę, a z Warszawy wyjadą w niedzielę.


CZYTAJ TAKŻE: Walka o uratowanie oka małego Kuby – NFZ refunduje tylko amputację
Małgorzata Foremniak na czele „Warsaw Sharks”; Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Dzieci po Chorobach Nowotworowych „Onko-Olimpiada” 2014, AWF w Warszawie (fot. PAP/Jakub Kamiński)

źródło:

Zobacz więcej