RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Wypędź Polaków z Litwy” – kontrowersyjna misja w grze

(fot. za: facebook.com/esimsecura)
(fot. za: facebook.com/esimsecura)

Na Litwie coraz bardziej popularna staje się nowa gra internetowa, w której uczestnik ma za zadanie „wypędzenie” Polaków z tego kraju. Kto podburza Litwinów przeciwko Polakom? – zastanawia się portal Radia „Znad Wilii”.

Wspomniana gra ma charakter strategiczny. Jej uczestnik jest obywatelem wybranego państwa, np. Litwy. Może sobie wybrać zawód: zostać politykiem, ekonomistą lub odważnym żołnierzem, który jest gotów oddać życie za ojczyznę. „Obecnie Litwa przeżywa ciężki okres, pomóż ojczyźnie, wyzwól nas od Polaków” – apelują pomysłodawcy nowej gry.


CZYTAJ TAKŻE: Co czwarty Litwin uważa Polskę za wrogi kraj; eksperci zszokowani

Zdaniem znanego na Litwie publicysty Vidmantasa Valiušaitisa, sprawą tą powinna się zająć prokuratura. „W obecnej sytuacji geopolitycznej takie sugestie są niedopuszczalne. Mogą prowokować do nienawiści na tle narodowościowym, a nawet do aktów przemocy, bo od gry tylko krok do rzeczywistości” – mówi komentator.

Według wyników badań przeprowadzonych na wiosnę tego roku, prawie 27 procent Litwinów uważało Polskę za państwo wrogie, natomiast za państwo przyjazne Litwie – jedynie 12 procent.

Polak = „osoba z pretensjami”?

Vidmantas Valiušaitis ocenił, że ze względów politycznych Polak na Litwie często jest postrzegany jako „osoba z pretensjami”, ktoś, kto ciągle się czegoś domaga. Natomiast Rosjanie na Litwie są uważani za mniejszość mniej „problematyczną”. Być może dlatego Litwini chętniej chcieliby mieć Polaka za sąsiada, lub pracodawcę, ale na zięcia wybraliby Rosjanina, nie Polaka. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Socjalnych.


CZYTAJ TAKŻE: Litwa: Polacy nie chcą zmiany ministra energetyki. „AWPL chce chaosu w państwie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej