Brian Hutton nie żyje; wyreżyserował m.in. „Tylko dla orłów”

Brian Hutton (fot. riflemanconnors.com)

Był twórcą znanych wojennych filmów przygodowych, m.in. „Tylko dla orłów” i „Złoto dla zuchwałych”. Amerykański reżyser Brian Hutton zmarł we wtorek w Los Angeles, w wieku 79 lat. Przyczyną była komplikacje po zawale serca – poinformował magazyn „Hollywood Reporter”.

Hutton rozpoczął karierę jako aktor, występując m.in. w westernie „Ostatni pociąg z Gun Hill” (1959) u boku Kirka Douglasa i Anthony'ego Quinna. Od połowy lat 60. zajął się wyłącznie reżyserią, a największym jego sukcesem komercyjnym okazało się nakręcone w 1968 roku „Tylko dla orłów” z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem. Scenariusz filmu napisał, wykorzystując własną powieść pod tym samym tytułem, Alistair MacLean - autor wcześniejszych „Dział Nawarony”.

Gwiazdorska obsada

Eastwood wystąpił również w powstałym w 1970 roku w koprodukcji z Jugosławią „Złocie dla zuchwałych”, które w przeciwieństwie do utrzymanego w konwencji filmu sensacyjnego „Tylko dla orłów” miało charakter komedii. Skład jej gwiazdorskiej obsady uzupełniali Telly Savalas i Donald Sutherland.

Swój ostatni film „Podniebna droga do Chin” Hutton nakręcił w 1983 roku. Potem przeszedł do handlu nieruchomościami, uzyskując w tej branży znaczne dochody.


CZYTAJ TAKŻE Reżyser „Lady Chatterley” nie żyje

źródło:

Zobacz więcej