RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Litwa: Polacy nie chcą zmiany ministra energetyki. „AWPL chce chaosu w państwie”

Premier Litwy wypowiedział się krytycznie o działaniach AWPL (fot. Wikipedia/ Kapeksas)
Premier Litwy wypowiedział się krytycznie o działaniach AWPL (fot. Wikipedia/ Kapeksas)

Zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – zdaniem premiera Algirdasa Butkewicziusa, AWPL dąży do wywołania chaosu w państwie. Partia zamierza bowiem ponownie zaproponować Jarosława Niewierowicza na stanowisko ministra energetyki.

Partia oświadczyła, że zamierza ponownie zaproponować na stanowisko ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza. Premier skomentował propozycję jako niepoważną. – To nie jest przedszkole – oświadczył Butkewiczius w wywiadzie dla Litewskiego Radia.

Po tym, gdy minister energetyki Jarosław Niewierowicz, pod presją AWPL, zatwierdził na stanowisku wiceministra Renatę Cytacką, premier wystąpił z wnioskiem o jego dymisję. Prezydent podpisała ten wniosek. Spowodowało to napięcia w koalicji rządzącej.

AWPL pozostanie w rządzie?

W najbliższy poniedziałek, na posiedzeniu Rady Politycznej, ma zapaść decyzja, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie pozostanie w ekipie rządzącej. Podczas ostatnich wyborów Akcja Wyborcza Polaków na Litwie po raz pierwszy w historii niepodległej Litwy, weszła do koalicji.

W gabinecie Algirdasa Butkewicziusa miała swego ministra energetyki, pięciu wiceministrów w różnych resortach i stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmu.


CZYTAJ TAKŻE: Dymisja ministra za poparcie Polki. Polacy zbędni w litewskim rządzie?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej