Kondolencje z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

.

– Chcieliśmy złożyć kondolencje waszym rodakom. Łączymy się w smutku z całą Polską, ze wszystkimi Polakami i ich przyjaciółmi. Będziemy oglądać was ze stacji kosmicznej – to fragment rozmowy z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z którą połączyli się członkowie Szkolnego Klubu Łączności Radiowej przy ZSTiO nr 3 im. E Abramowskiego w Katowicach.

Kondolencje

Chcieliśmy złożyć kondolencje waszym rodakom. Łączymy się w smutku z całą Polską, ze wszystkimi Polakami i ich przyjaciółmi. Będziemy oglądać was ze stacji kosmicznej – powiedział w imieniu całej załogi ISS Soichi Noguchi.

Amatorskie połączenie

Połączenie było możliwe dzięki udziałowi klubu w programie ARISS (Amateur Radio on International Space Station). ARISS to robocza grupa wolontariuszy ukierunkowana na rozwój i przeprowadzenie łączności amatorskich za pomocą zainstalowanej na statku kosmicznym stacji.

„Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie organizowania łączności dla szkół. Po zaplanowaniu łączności, wolontariusze będący operatorami amatorskich łączności satelitarnych montują stację naziemną w wybranej szkole. W czasie 10 minutowej łączności ze stacją kosmiczną astronauta odpowiada na pytania przygotowane przez uczniów” – opisuje program ZSiT nr 3 w Katowicach.

Zobacz więcej