RAPORT

Pogarda

Chińczycy wystrzelą Heweliusza w kosmos. Dołączy do „brata” – Lema

Heweliusz będzie prowadził pomiary najjaśniejszych gwiazd (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski/Wikipedia)
Heweliusz będzie prowadził pomiary najjaśniejszych gwiazd (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski/Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Już tylko godziny dzielą nas od momentu, w którym Chińczycy wystrzelą polskiego satelitę badawczego Heweliusza w przestrzeń kosmiczną. Na orbicie od listopada 2013 roku jest już inny polski satelita naukowy – LEM. Obydwa satelity są częścią austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu BRITE. Heweliusz, podobnie jak „jego bracia”, będzie prowadził precyzyjne pomiary najjaśniejszych gwiazd.

Polskiego satelitę badawczego wyniesie w przestrzeń kosmiczną chińska rakieta Długi Marsz. Swą kosmiczną podróż Heweliusz rozpocznie z Centrum Wystrzeliwania Satelitów w Taiyuan, położonym w odległości 600 kilometrów na południe od Pekinu.

Menadżer projektu Tomasz Zawistowski tłumaczy, że choć Heweliusz jest małych rozmiarów, to jest w nim wiele eksperymentalnych urządzeń badawczych. - To jest kostka, która ma długość 20 centymetrów. Masa Heweliusza jest niewielka, waży około 7 kilogramów i należy do grupy nanosatelitów - mówi.

Heweliusz jest ostatnim z satelitów BRITE, który jeszcze czeka na start. – W przestrzeni kosmicznej miał znaleźć się już pod koniec 2013 roku - mówi prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.


CZYTAJ TAKŻE: Heweliusz goni Lema w kosmicznym wyścigu

Dołączy do Lema i innych „braci”

W listopadzie ubiegłego roku na orbicie został umieszczony pierwszy polski satelita badawczy o nazwie LEM. Jest on częścią konstelacji satelitów międzynarodowego projektu BRITE, którego zadaniem jest obserwacja najjaśniejszych gwiazd. Obecnie w ramach tego projektu na orbicie krążą cztery czynne satelity, w tym jeden polski.Polskie satelity są częścią austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu Brite. Wszystkie są niewielkie, sześcianami o boku około 20 centymetrów.

Heweliusz, gdy już znajdzie się w kosmosie, będzie wykonywał takie samo zadanie jak każdy z satelitów z konstelacji Brite. Umieszczony na wysokości 800 km, przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd.


CZYTAJ TAKŻE: Lem i Heweliusz polecą wkrótce w kosmos
Lem czeka na Heweliusza na orbicie kosmicznej (fot. premier.gov.pl)
Lem czeka na Heweliusza na orbicie kosmicznej (fot. premier.gov.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej