Wybitny chopinolog, muzyk, pedagog. Zmarł profesor Jan Ekier

Jan Ekier (fot. PAP/Paweł Supernak)

W wieku 101 lat zmarł wybitny pianista, kompozytor, chopinolog prof. Jan Ekier. Wielokrotny juror konkursów chopinowskich w Warszawie. Wydawca dzieł Fryderyka Chopina. Kawaler Orderu Orła Białego.

Prof. Ekier był pianistą, kompozytorem, pedagogiem i muzykologiem. Pochodził z rodziny o muzycznych tradycjach. Pierwsze koncerty zaczął dawać w wieku kilkunastu lat. W 1937 roku został laureatem VIII nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po tym sukcesie występował w wielu polskich miastach i za granicą.

Koncerty podczas okupacji

W czasie okupacji grywał na koncertach konspiracyjnych i brał udział w spotkaniach patriotycznych. Podczas powstania warszawskiego dał ponad 30 występów. Po zakończeniu wojny wznowił karierę artystyczną. Występował w Europie, Ameryce Południowej i w Japonii. Wiele razy był solistą Orkiestry Filharmonii Narodowej w trakcie jej koncertów zagranicznych. Wykonywał głównie dzieła Chopina, ale także utwory Bacha, Szymanowskiego i Prokofjewa.

Juror, pedagog, mentor

W 1949 r. zasiadł w jury pierwszego po wojnie Konkursu Chopinowskiego. Ekier działał także jako pedagog. W latach 1953-2000 prowadził klasę fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Był również wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jego uczniami są m.in. Bronisława Kawalla, Piotr Paleczny, Alicja Paleta-Bugaj, Yuko Kawai. W 2010 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Ekiera Orderem Orła Białego.


CZYTAJ TAKŻE: Wielcy muzycy z orderami Orła Białego

Dług wobec Chopina

Najbardziej znaczącego osiągnięcia prof. Ekier dokonał jako redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Według Ekiera tą publikacją spłacony został dług wobec kompozytora.

– Mamy dług wobec Chopina. Jego muzyka pozwalała nam przetrwać najgorsze chwile, a w okresach nadziei rozsławia kulturę polską w świecie. Jesteśmy winni twórcy to, by przedstawić jego dzieło w zamierzonej przez niego postaci – tak profesor przekonywał ponad 55 lat temu do rozpoczęcia prac nad Wydaniem Narodowym.

Celem tego pierwszego krytycznego wydania kompletu dzieł kompozytora była publikacja oczyszczonych z historycznych naleciałości tekstów muzycznych Chopina. Redaktorzy wydania korzystali wyłącznie z autografów kompozytora, również z tych, o których zniszczenie Chopin prosił przed śmiercią. 36 tomów Wydania Narodowego z kompletem dzieł Chopina ukazało się w 2010 r. w Roku Chopinowskim w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora.


CZYTAJ TAKŻE: Chopin zdigitalizowany

źródło:
Zobacz więcej