Polski przedwojenny aparat Widok w Gdańsku. Ocalał jeden z serii liczącej sto egzemplarzy

Gdańska galeria Retro Kamera przygotowała atrakcję dla miłośników fotografii – wystawę przedwojennych i powojennych aparatów autorstwa polskich konstruktorów. Atrakcją jest Widok, przedwojenny mieszkowy aparat na płyty szklane wyprodukowany w fabryce Pawła Sobkowskiego.

Kolekcjonerskie cacka pochodzą ze zbiorów trzech fotografów: Grzegorza Mehringa, Marcina Łabędzkiego i właściciela galerii Marka Mazura.

Atrakcją ekspozycji jest Widok, przedwojenny mieszkowy aparat na płyty szklane wyprodukowany w fabryce Pawła Sobkowskiego. Wielu ekspertów twierdziło, że z prototypowej serii około 100 egzemplarzy nie przetrwał żaden. Okazało się jednak, że jest inaczej. Jeden z nich uratowano dzięki staraniom rodziny Sobkowskiego.

Sentyment pasjonatów budzą też powojenne polskie aparaty. W gablotach pokazano Druhy, Starty, Ami i Feniksy.

Znanym współczesnym konstruktorem aparatów fotograficznych jest właściciel galerii Retro Kamera. Ale Marek Mazur tworzy konstrukcje, które swoim wyglądem wcale ich nie przypominają. Ten gdański konstruktor ukrywa fotografujące mechanizmy w miniaturowych lusterkach, broszkach, piórach, pierścionkach i spinkach do koszuli. Najnowszym jego dziełem jest drewniany aparat z bursztynowym obiektywem i tylną ścianką wykonaną z drewna, które było częścią jachtu „Generał Zaruski”.

Wystawa w galerii Retro Kamera w Gdańsku potrwa do końca roku.

źródło:
Zobacz więcej