RAPORT

Pogarda

„Putin zrobił nam świetny marketing – teraz wszyscy mówią o polskich jabłkach”

Najnowsze

Popularne

– Paradoksalnie, można powiedzieć, że Putin zrobił nam świetny marketing, ponieważ embargo nałożył początkowo tylko na polskie owoce i warzywa. W związku z tym w świat poszła informacja, że Polska jest producentem świetnej jakości jabłek, pierwszym eksporterem na świecie – powiedział Roman Jagieliński, były wicepremier i minister rolnictwa w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info.

Jagieliński dodał, że według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Polska nie ma nadmiernych zapasów jabłek. Poza tym polscy producenci jabłek przodują w świecie pod względem wyposażenia technicznego.

– Mamy nowoczesny sprzęt oraz nowoczesne chłodnie owoców – nawet nowocześniejsze niż te na Zachodzie. To wszystko oznacza, że jeśli dzisiaj wyprodukujemy, to wcale nie oznacza, że dzisiaj musimy sprzedać. Jabłka możemy przechowywać nawet do następnego sezonu. Myślę, że spokojnie znajdziemy kupców, bo polskie jabłka mają teraz bardzo dobrą reklamę – dodał były wiceminister rolnictwa.

„Dzwonią do nas z Dubaju, Kataru i Chin – chcą naszych jabłek”

Roman Jagieliński, były minister rolnictwa w rządzie Józefa Oleksego, zaznaczył, że Polska nie będzie miała problemów ze znalezieniem nowych rynków zbytu. – Przy takim nagłośnieniu, jakie ma polskie jabłko, nie jest trudno zdobyć nowe rynki. Sami do nas dzwonią – z Dubaju, Kataru, Chin i Kanady – powiedział Roman Jagieliński.

Rosyjskie embargo na jabłka dziurawe jak szwajcarski ser?

Jagieliński dodał także, że nie wykluczone, iż polskie jabłka, nawet pomimo embarga, dalej będą eksportowane do Rosji. Zaznaczył, że być może nie na taką skalę jak dotychczas, ale z pewnością ich część znajdzie się na rynku rosyjskim.

– Mam już zapytania, czy podejmę się współpracy z podmiotem z Dubaju, ale z zaznaczeniem, że nie jest to kapitał arabski, a rosyjski. Mnie nie interesuje czy produkt mojej grupy producenckiej trafi do Szwajcarii, czy do Rosji – zaznaczył Jagieliński.


CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy włączyli się w akcję „jedz jabłka na złość Putinowi”
teraz odtwarzane
„Dzwonią do nas z Dubaju, Kataru, Chin i Kanady – chcą naszych jabłek”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej