RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ebola w Kanadzie? Pacjent z podejrzeniem wirusa izolowany

Pacjent trafił do izolatki (fot. PAP/EPA/BRANDEN CAMP)
Pacjent trafił do izolatki (fot. PAP/EPA/BRANDEN CAMP)

Wrócił z Nigerii, trafił na obserwację do szpitala w kanadyjskim Toronto. O mężczyźnie, który wykazuje objawy typowe dla zarażenia wirusem Ebola, piszą w piątek kanadyjskie media. W związku z epidemią śmiercionośnego wirusa w Nigerii obowiązuje stan wyjątkowy.

– Pacjent został profilaktycznie umieszczony w izolatce i objęty kwarantanną oraz dodatkowymi procedurami – powiedziała lekarka ze szpitala w Brampton, w aglomeracji Toronto. – Dodatkowe środki ostrożności mają zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa w wypadku, gdyby spełnił się najgorszy scenariusz – dodała.

Stan wyjątkowy w Nigerii

W związku z rozprzestrzenianiem się śmiercionośnego wirusa prezydent Nigerii Goodluck Jonathan w piątek ogłosił w całym kraju stan wyjątkowy.


CZYTAJ TAKŻE WHO o epidemii Eboli: sytuacja nadzwyczajna na skalę światową


Epidemia wirusa Ebola rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i Liberii. W Nigerii potwierdzono dotychczas dziewięć przypadków zachorowań, w tym dwa ze skutkiem śmiertelnym.

Największa w historii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że obecna epidemia Eboli jest największą i najdłuższą epidemią tego wirusa w historii. Według bilansu WHO z tego dnia liczba osób zarażonych wynosi obecnie 1779, a ofiar śmiertelnych - 961.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka. Po wieloletnich badaniach opracowano wprawdzie szczepionki i leki przeciwko Eboli, jednak są one nadal w stadium eksperymentalnym.


CZYTAJ TAKŻE Pierwszy zakażony wirusem Ebola wylądował w Europie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej