RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent: nie chcemy niszczyć Rosji, chcemy ją powstrzymać

– Celem sankcji jest korekta polityki rosyjskiej i respektowanie prawa międzynarodowego. Jeśli to się uda, powinniśmy być gotowi na odnowienie współpracy na każdym polu – powiedział Bronisław Komorowski, który był „Gościem poranka” TVP Info. – Rosji nie udało się podzielić świata zachodniego i będzie to głęboko analizowane przez rosyjskie kręgi polityczne. W tym upatruję szansy – dodał prezydent.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, przewaga gospodarcza Zachodu nad Rosją jest faktem, ale każdemu działaniu musi towarzyszyć wola odbudowania więzi. – Nie chodzi o to, żeby zniszczyć Rosję, ale by ją powstrzymać. Świat zachodni stosuje obecnie metodę nacisku wykorzystując swoją siłę, czyli gospodarkę – mówił prezydent.

Prezydent nie miał jednak wątpliwości, że Zachód marzy o powrocie do robienia dobrego biznesu z Rosją, ale „nie można w imię zysków gospodarczych przymykać oczu na niedopuszczalne zjawiska, takie jak łamanie praw człowieka”.


CZYTAJ TAKŻE: Wojna handlowa staje się faktem. Rosyjskie sankcje dotkną UE, USA, Australię, Kanadę i Norwegię”
W czwartek Rosja ogłosiła, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE.

Bronisław Komorowski zauważył, że Rosjanie boleśnie odczują skutki izolacji ze strony Unii Europejskiej i USA. – Opinia publiczna cieszy się, że Rosja odzyskała Krym, ale zaraz poczuje sankcje gospodarcze. Rosjanie są wrażliwi na prestiżowe porażki, a teraz będą mieli ograniczenia do dostępu do wolnego rynku, w którym już zasmakowali – dodał prezydent.


CZYTAJ TAKŻE: Ambasadorzy UE dogadali się w sprawie finansowych sankcji wobec Rosji
teraz odtwarzane
Prezydent: to jest takie trochę napinanie muskułów

Świat zachodni zachował jedność

Prezydent w rozmowie z TVP Info podkreślił, że bardzo ważne jest to, że „nie udało się podzielić świata zachodniego.” – Była tendencja, by dzielić USA i Europę, Rosji się nie udało tego zrobić. To na pewno będzie głęboko analizowane przez rosyjskie kręgi polityczne i upatruję w tym szansy – uznał Bronisław Komorowski.

Przyjdzie czas politycznych gołębi

Prezydent dostrzegł także, że na Kremlu toczy się batalia wewnętrzna. – W Rosji toczy się walka między jastrzębiami i gołębiami. Teraz idą w górę jastrzębie, ale przyjdzie czas na gołębie – zauważył. – Rosja była zdolna do polityki pragmatycznej i myślę, że prezydent Putin szuka sposobu, by zrobić krok do tyłu – dodał Komorowski.


CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki wywiad o pęknieciu na Kremlu: walczą „jastrzębie” z „biznesmenami”
Rosyjska refleksja ws. Ukrainy

Komorowski uznał, że przedmiotem głębokiej analizy Kremla będzie to, że nie udało się postawić na swoim w sprawie ukraińskiej – To jest trochę napinanie mięśni. Świat zachodni napina muskuły gospodarcze, a Ukraina i Rosja wojskowe – powiedział prezydent. – Jeśli polityka rosyjska nie przyniesie efektów i widać będzie zwiększoną determinację Ukrainy w dążeniu do Zachodu, to Rosja na pewno zdobędzie się na refleksję – dodał Bronisław Komorowski.
teraz odtwarzane
„Świat zachodni ma szansę wywrzeć skuteczną presją”

Gigantyczna przewaga Zachodu

Świat zachodni ma gigantyczną przewagę ekonomiczną i technologiczną nad Rosją, a Rosjanie nie należą do najzamożniejszych i ten fakt zdaniem prezydenta powinno się wykorzystać. – Świat zachodni ma szansę wywrzeć na Rosjanach presję. Zachodnie młyny polityczne mielą powoli, ale konsekwentnie – mówił prezydent.

UE bliżej USA dzięki Rosji

Bronisław Komorowski liczy, że będzie się pogłębiała integracja Europy w obszarze energetyki, a także współpraca z USA. Głowa państwa uważa, że zmianie powinna ulec też dostępność Rosji do nowoczesnych technologii z Zachodu. – Bez dostępu do zachodnich technologii Rosja będzie się wolniej rozwijała. Myślę też, że Zachód zdobędzie się na postawienie na takie technologie, które zmniejszą uzależnienie od dostaw energii ze Wschodu. Nie chodzi przecież o to, żeby zniszczyć Rosję, ale by ją powstrzymać – zakończył prezydent.


CZYTAJ TAKŻE: Obama ogłasza sankcje: Rosja nie może traktować Ukrainy jak wasala
teraz odtwarzane
Prezydent o sankcjach, Ukrainie i walce na Kremlu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej