RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pierwszy zakażony wirusem Ebola wylądował w Europie

Samolot wojskowy z 75-letnim hiszpańskim misjonarzem, który w Liberii zaraził się wirusem Ebola wylądował rano na lotnisku koło Madrytu – poinformowało hiszpańskie ministerstwo obrony. To pierwsza zakażona osoba, którą przetransportowano do Europy.

Miguel Pajares Martin z bazy lotnictwa w Torrejon de Ardoz ma zostać przewieziony do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Na pokładzie sanitarnego Airbusa A310 znajdowała się także Juliana Bohi, inna misjonarka, również posiadaczka hiszpańskiego paszportu, która pracowała w tym samym szpitalu co 75-latek – informowało wcześniej na Twitterze hiszpańskie ministerstwo. Nie potwierdzono, czy kobieta również została zakażona.


CZYTAJ TAKŻE: Sierra Leone zaostrza „środki prewencyjne”. Ośrodków dla zarażonych Ebolą pilnuje wojsko

Dwóch chorych Amerykanów już w USA

Pierwszymi zakażonymi Ebolą osobami, które były transportowane do kraju, było dwoje Amerykanów – lekarz i pielęgniarka z misji chrześcijańskiej. Oboje zostali zakażeni w Liberii, gdzie walczyli z epidemią.

Według opublikowanego w środę bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia wirusa gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej spowodowała do tej pory śmierć 932 osób.


CZYTAJ TAKŻE: Amerykańska pielęgniarka zarażona w Liberii ebolą dotarła do USA

Śmiercionośna epidemia

Najnowsze zestawienie z 4 sierpnia mówi też o ponad 1,7 tys. przypadkach potwierdzonego lub prawdopodobnego zakażenia się wirusem w czterech krajach – Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.

W środę saudyjskie władze poinformowały o śmierci mężczyzny, który wrócił z Sierra Leone i przebywał w szpitalu z podejrzeniem gorączki krwotocznej. Nie podano oficjalnie, czy badania laboratoryjne potwierdziły u niego obecność wirusa.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby – wymioty i biegunka.

CZYTAJ TAKŻE: Niektóre rodziny nie izolują zakażonych wirusem Ebola. Stan wyjątkowy w Liberii
Miguel Pajares Martin (fot. PAP/EPA/FUNDACION JUAN CIUDAD ONGD/HANDOUT)
Miguel Pajares Martin (fot. PAP/EPA/FUNDACION JUAN CIUDAD ONGD/HANDOUT)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej