RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja ogranicza import mięsa z UE i stawia na tureckie owoce

Rosja ogranicza import mięsa z Rumunii, Włoch, Grecji i Bułgarii (fot. wikimedia.org)
Rosja ogranicza import mięsa z Rumunii, Włoch, Grecji i Bułgarii (fot. wikimedia.org)

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) zakazała sprowadzania do Federacji Rosyjskiej mięsa wołowego z Rumunii. Zabroniła też importu bydła zarodowego z kilku regionów Włoch, Grecji i Bułgarii. Rosjanie chcą także zwiększyć import owoców i warzyw z Turcji. Miałoby to częściowo zrekompensować wprowadzony w ubiegłym tygodniu zakaz sprowadzania tych produktów z Polski i Mołdawii.

W wypadku Rumunii przyczyną zakazu jest wykrycie tam przypadku BSE, czyli gąbczastej encefalopatii bydła, popularnie nazywanej chorobą szalonych krów. Zakaz, obejmujący również żywe zwierzęta i produkty z mięsa wołowego, obowiązuje od 6 sierpnia.

Natomiast zakaz sprowadzania bydła zarodowego z niektórych regionów Włoch, Grecji i Bułgarii jest konsekwencją stwierdzenia tam przypadków choroby niebieskiego języka. W Polsce choroba ta jest też nazywana pryszczycą rzekomą. Zakaz wchodzi w życie 7 sierpnia.

Więcej mięsa z Brazylii

Jednocześnie Rossielchoznadzor poinformował, że zapadła decyzja o znacznym zwiększeniu importu produkcji zwierzęcej z Brazylii. Rossielchoznadzor nie podał szczegółów. Oświadczył jedynie, że liczy na to, iż dostawy z Brazylii w dużej mierze zrekompensują zakaz sprowadzania mięsa wieprzowego z Unii Europejskiej, który obowiązuje od początku 2014 roku z powodu występującego tam afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Tureckie owoce zastąpią polskie?

Rossielchoznadzor przekazał również, że w piątek zamierza omówić z ministerstwem rolnictwa Turcji perspektywy zwiększenia importu produkcji roślinnej z tego kraju. Według Rossielchoznadzoru zwiększenie dostaw warzyw i owoców z Turcji może częściowo zrekompensować wprowadzony w ubiegłym tygodniu zakaz sprowadzania tych produktów z Polski i Mołdawii.


CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski nadzór weterynaryjny: drobnoustroje i salmonella w polskim mięsie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej