RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Małopolskie gminy w ruinie po nawałnicy. „Sytuacja makabryczna – zerwane mosty, kilkadziesiąt domów podtopionych”

Po nocnej nawałnicy w Małopolsce strażacy usuwają wodę z zalanych i podtopionych domów. Żywioł dotknął głównie mieszkańców pow. limanowskiego i myślenickiego. Woda zalała domy, sklepy i samochody. Zerwane są mosty i uszkodzone ulice. W miejscowości Szczyrzyc podtopiony został szpital.

Woda uszkodziła także drogę wojewódzką nr 964 Dobczyce-Mszana. Nieprzejezdne są drogi z Kasiny Wielkiej do Kasinki Małej, z Jodłownika do Raciechowic oraz z Dobczyc do Skrzydlnej. Tam podmyte są mosty; powstały także potężne wyrwy w nawierzchniach. Ponadto, w Kasince Małej płynąca woda odsłoniła gazociąg. Władze samorządowe i mieszkańcy to, co się stało, podsumowują krótko: dramat, masakra.

– Około drugiej w nocy mieliśmy w woj. małopolskim bardzo intensywne opady deszczu, w wyniku których zostały zalane liczne posesje, budynki i piwnice. W miejscowości Szczyrzyc został częściowo ewakuowany szpital, czyli osoby, które przebywały na parterze zostały przeniesione na kondygnację wyższą – powiedział TVP Info Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej PSP.

„Największe miejscowości gminy są praktycznie zrujnowane”

– Sytuacja jest dramatyczna. (…) Dwie największe miejscowości gminy, czyli Kasina Wielka i Kasinka, ucierpiały najbardziej. Są zrujnowane praktycznie doszczętnie. W dolinie potoku Kasinka jest sytuacja makabryczna – zerwane mosty, kilkadziesiąt domów i zakładów pracy jest podtopionych – powiedział TVP Info Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna.

– Całe szczęście, że nie mamy ofiar w ludziach. (…) Powiadomiliśmy o sytuacji wojewódzki sztab kryzysowy i apelujemy o pomoc rządową, bo sami nie jesteśmy w stanie sobie pomóc – dodał wójt gminy Mszana Dolna.

teraz odtwarzane
„Największe miejscowości gminy są praktycznie zrujnowane”

Szpital w Szczyrzycu częściowo ewakuowany

W miejscowości Szczyrzyc woda zalała parter szpitala - pacjentów ewakuowano na wyższe kondygnacje i do innej placówki. Służby przywracają dostawy prądu, bieżącej wody i gazu w lecznicy. Pacjentów z oddziału położonego na parterze ewakuowano na wyższe piętra; dziesięciu przewieziono do szpitala w Limanowej. – Woda nie zagraża już bezpośrednio pacjentom szpitala – powiedział TVP Info Paweł Stawarz, wójt gminy Jodłownik.

teraz odtwarzane
Szpital w Szczyrzycu częściowo ewakuowany

Groźnie też w woj. małopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim

Ulewy wystąpiły również na Podhalu, gdzie strażacy odnotowali kilka interwencji. W Zubrzycy Górnej w nocy umocniono brzeg lokalnej rzeki.

W sumie, jak poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, tylko w poniedziałek w związku z anomaliami pogodowymi strażacy interweniowali – w całym kraju – 757 razy. Najwięcej akcji związanych było z usuwaniem skutków burz i nawałnic. Najpoważniejsza sytuacja była w woj. małopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Strażacy zmagali się też ze skutkami wichur. Usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone dachy – najwięcej tego typu akcji było na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Ponad 1300 interwencji straży pożarnej we wtorek

Wczoraj także strażacy mieli pracowitą dobę. We wtorek straż pożarna interweniowała w całym kraju ponad 1300 razy. Z powodu popołudniowych i wieczornych nawałnic trzeba było uruchomić wozy strażackie, pompy i worki z piaskiem.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że najwięcej interwencji przeprowadzono na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz na Mazowszu.


CZYTAJ TAKŻE: Burze nad Wielkopolską. Zginęła dwumiesięczna dziewczynka

banner
Ogromne zniszczenia po nawałnicy, która przeszła nad Małopolską (fot. Twoje Info)
Ogromne zniszczenia po nawałnicy, która przeszła nad Małopolską (fot. Twoje Info)
teraz odtwarzane
Wezbrana Krzyworzeka. Wideo Twoje Info

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej