RAPORT

Wojna na Ukrainie

Padła tama na Tygrysie. Największa iracka elektrownia wodna w rękach dżihadystów

Zapora pod Mosulem jest największą taką konstrukcją na terenie Iraku (fot. Wikipedia)
Zapora pod Mosulem jest największą taką konstrukcją na terenie Iraku (fot. Wikipedia)

Po niemal 24-godzinnym oblężeniu radykalni bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zajęli największą w Iraku elektrownię wodną. W weekend udało im się też zdobyć trzy miasta i pole naftowe na północy kraju.

Opanowanie zapory na Tygrysie daje islamistom możliwość zalania głównych irackich miast, co stawia w bardzo trudnej sytuacji rząd szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego – zauważa agencja Reutera.

Na swojej stronie internetowej Państwo Islamskie podało, że w trakcie walk o tamę zabito wielu kurdyjskich bojowników, dzięki czemu przejęto też kontrolę nad miastem Zumar i 12 wioskami. Dżihadystom udało się również zdobyć pole naftowe Ain Zalah i sąsiadującą z nim rafinerię. Informację potwierdziła lokalna firma petrochemiczna.

Petrodolary na sunnickie powstanie

Do tej pory sunniccy rebelianci opanowali cztery pola naftowe, których eksploatacja pomaga w finansowaniu ich działalności. Świadkowie relacjonują, że dżihadyści wezwali mieszkańców miejscowości znajdujących się przy granicy z Syrią do jak najszybszego opuszczenia domów. Może to być zapowiedź kolejnej ofensywy. „Bojownicy przybyli w okolice trójkąta granicznego między Irakiem, Syrią i Turcji” – przekazało Państwo Islamskie.

Padają kolejne bastiony

W ostatnim czasie w Iraku nasila się zbrojna rebelia islamistyczna. Państwo Islamskie kontroluje już znaczne obszary na północy i zachodzie kraju.

Kurdyjscy bojownicy stanowili do tej pory ważną linię oporu wobec zagrożenia ze strony dzihadystów, którzy chcą uderzyć na Bagdad. Jednak niedzielne walki podają w wątpliwość – jak zauważa Reuters – wartość bojową kurdyjskich peszmergów i zwiększają presję na irackich przywódców, by utworzyć koalicyjny rząd, który mógłby wystąpić przeciwko Państwu Islamskiemu.

Obecnie w Iraku trwa impas w formowaniu rządu po wyborach, które odbyły się 30 kwietnia. Będący premierem od 2006 roku Maliki, lider tworzącej najsilniejszą frakcję parlamentarną koalicji Państwo Prawa, ubiega się o trzecią kadencję, ale przeciwstawiają się temu sunnici i Kurdowie, oskarżający go o popieranie interesów szyickiej większości Iraku kosztem mniejszości. Odejścia Malikiego chcą także rywalizujące z Państwem Prawa ugrupowania szyickie.


CZYTAJ TAKŻE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej