RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

1500 zdjęć z Powstania Warszawskiego. Joachim Joachimczyk – fotoreporter AK

Najnowsze

Popularne

Niemal każdy warszawiak widział jego zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Sam autor jest obecny zaledwie na kilku. Joachim Joachimczyk pochodził z Gdyni. W powstaniu był fotoreporterem Armii Krajowej. O jego powstańczych losach opowiedziała „Panorama”.

Jadwiga Popławska ps. Pękała w powstaniu była sanitariuszką. Jest prawdopodobnie jedyną osobą, która pamięta podporucznika Joachima z czasu walk, fotografował jej oddział. – Wszyscy mieli pamiątki. Robił zdjęcia jednego dnia, następnego dnia przynosił już odbitki z datą, kiedy było zrobione – mówi.

Joachim Joachimczyk w powstaniu był do ostatniego dnia. Monika Jurgo-Puszcz z Archiwum Państwowego w Warszawie opowiada, że historia jego fotografii kończy się, kiedy to z oficerami zostaje wywieziony do stalagu w okolicy Hamburga. Przed wyjazdem udaje mu się ukryć negatywy. Po wojnie zdjęć już nie robił.

Kinga Wygonowska, córka podporucznika Joachimczyka mówi, że nie wracał do tego, co było w przeszłości. Zmarł w 1981 roku, kilka tygodni przed pierwszą wystawą zdjęć podpisanych jego imieniem i nazwiskiem.

Wystawa na Barbakanie

Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowuje: „ Pozostawił po sobie największą liczbę zdjęć z powstania – prawie 1500 klatek. Widać na nich śródmieście północne i południowe Śródmieście, Powiśle i Czerniaków. To jest to największa kolekcja”.

Od wczoraj zdjęcia Joachima Joachimczyka można oglądać na murach Barbakanu warszawskiej Starówki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej