RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Świętokrzyska” pełna (przyszłych) pasażerów

By znaleźć się na peronie stacji „Świętokrzyska” powstającej drugiej linii metra, trzeba zjechać 19 metrów poniżej poziomu ulicy. Na stacji trwają prace wykończeniowe; w niedzielę zwiedzali ją warszawiacy i dziennikarze. Wśród nich był reporter TVP Info.

Przewodnim kolorem nowej stacji „Świętokrzyska” jest kolor żółty. Takie będą m.in. szklane daszki nad wejściami, pofalowany sufit z aluminiowych sześcianów oraz boczne ściany stacji.

W rejonie skrzyżowania ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, gdzie krzyżują się linie metra - istniejąca i budowana, powstało sześć dodatkowych wejść do podziemnej kolejki. Dostać się do niej będzie można z każdego narożnika skrzyżowania.

Galeria na głębokości 7 metrów

Na głębokości 7 metrów pod poziomem gruntu powstała rozległa galeria, z której na peron stacji II linii będzie można zjechać ruchomymi schodami przykrytymi szklaną tubą. Ściany galerii są wyłożone czarnym, polerowanym kamieniem i mlecznym szkłem, za którym będzie oświetlenie.

Peron stacji znajduje się na głębokości 19 metrów – o 7 metrów niżej niż peron I linii. Został wyłożony szlifowanym kamieniem w kolorze szarym, a niektóre ze ścian rdzawym, polerowanym kwarcytem. W podłodze są zainstalowane światła wyznaczające krawędź peronu; migając w razie ewakuacji wskażą kierunek przemieszczania się. Podtrzymujące strop słupy będą szare i pokryte warstwą anty-graffiti.

Jak wyjaśniła Renata Adamczyk z konsorcjum budującego warszawskie metro, aby przesiąść się z pierwszej linii do drugiej, nie będzie potrzeby wychodzenia na powierzchnię. Łącznik między nimi już został wykonany - znajduje się za prowizoryczną ścianką, widoczną dziś przy bramkach biletowych na południowym krańcu stacji pierwszej linii. Stamtąd będzie można trzema biegami schodów dostać się na zachodni kraniec peronu II linii. W łączniku nie przewidziano bramek biletowych. Na peron II linii będzie też można zjechać windą z położonej wyżej galerii.

Prace wykończeniowe

Na wszystkich stacjach powstającej II linii stołecznego metra trwają prace wykończeniowe. Zgodnie z kontraktem, budowa jej centralnego odcinka ma zakończyć się 30 września br. Linia zostanie oddana do użytku po zakończeniu wszystkich odbiorów technicznych. W ocenie władz miasta może to nastąpić przed końcem tego roku.

(fot. PAP/Jakub Kamiński)
(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: „Rondo Daszyńskiego”, „Rondo ONZ”, „Świętokrzyska”, „Nowy Świat – Uniwersytet”, „Centrum Nauki Kopernik”, „Stadion Narodowy” i „Dworzec Wileński”.

Kolejne stacje w 2019 roku

Według ostatnich zapowiedzi ratusza, do roku 2019 mają być gotowe po trzy stacje na wschód od odcinka centralnego – „Szwedzka”, „Targówek 1” i „Targówek 2” i na zachód – „Wolska”, „Moczydło” i „Księcia Janusza”. W 2022 r. ma zakończyć się budowa trzech ostatnich stacji na prawym brzegu Wisły: „Zacisze”, „Kondratowicza” i „Bródno”, a także dwóch kolejnych na lewym brzegu: „Wola Park” i „Powstańców Śląskich”. Budowa nowych stacji ma kosztować 8 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE Budowali metro; znaleźli kieł mamuta


(fot. PAP/Jakub Kamiński)
(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej