RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Świętokrzyska” pełna (przyszłych) pasażerów

By znaleźć się na peronie stacji „Świętokrzyska” powstającej drugiej linii metra, trzeba zjechać 19 metrów poniżej poziomu ulicy. Na stacji trwają prace wykończeniowe; w niedzielę zwiedzali ją warszawiacy i dziennikarze. Wśród nich był reporter TVP Info.

Przewodnim kolorem nowej stacji „Świętokrzyska” jest kolor żółty. Takie będą m.in. szklane daszki nad wejściami, pofalowany sufit z aluminiowych sześcianów oraz boczne ściany stacji.

W rejonie skrzyżowania ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, gdzie krzyżują się linie metra - istniejąca i budowana, powstało sześć dodatkowych wejść do podziemnej kolejki. Dostać się do niej będzie można z każdego narożnika skrzyżowania.

Galeria na głębokości 7 metrów

Na głębokości 7 metrów pod poziomem gruntu powstała rozległa galeria, z której na peron stacji II linii będzie można zjechać ruchomymi schodami przykrytymi szklaną tubą. Ściany galerii są wyłożone czarnym, polerowanym kamieniem i mlecznym szkłem, za którym będzie oświetlenie.

Peron stacji znajduje się na głębokości 19 metrów – o 7 metrów niżej niż peron I linii. Został wyłożony szlifowanym kamieniem w kolorze szarym, a niektóre ze ścian rdzawym, polerowanym kwarcytem. W podłodze są zainstalowane światła wyznaczające krawędź peronu; migając w razie ewakuacji wskażą kierunek przemieszczania się. Podtrzymujące strop słupy będą szare i pokryte warstwą anty-graffiti.

Jak wyjaśniła Renata Adamczyk z konsorcjum budującego warszawskie metro, aby przesiąść się z pierwszej linii do drugiej, nie będzie potrzeby wychodzenia na powierzchnię. Łącznik między nimi już został wykonany - znajduje się za prowizoryczną ścianką, widoczną dziś przy bramkach biletowych na południowym krańcu stacji pierwszej linii. Stamtąd będzie można trzema biegami schodów dostać się na zachodni kraniec peronu II linii. W łączniku nie przewidziano bramek biletowych. Na peron II linii będzie też można zjechać windą z położonej wyżej galerii.

Prace wykończeniowe

Na wszystkich stacjach powstającej II linii stołecznego metra trwają prace wykończeniowe. Zgodnie z kontraktem, budowa jej centralnego odcinka ma zakończyć się 30 września br. Linia zostanie oddana do użytku po zakończeniu wszystkich odbiorów technicznych. W ocenie władz miasta może to nastąpić przed końcem tego roku.

(fot. PAP/Jakub Kamiński)
(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: „Rondo Daszyńskiego”, „Rondo ONZ”, „Świętokrzyska”, „Nowy Świat – Uniwersytet”, „Centrum Nauki Kopernik”, „Stadion Narodowy” i „Dworzec Wileński”.

Kolejne stacje w 2019 roku

Według ostatnich zapowiedzi ratusza, do roku 2019 mają być gotowe po trzy stacje na wschód od odcinka centralnego – „Szwedzka”, „Targówek 1” i „Targówek 2” i na zachód – „Wolska”, „Moczydło” i „Księcia Janusza”. W 2022 r. ma zakończyć się budowa trzech ostatnich stacji na prawym brzegu Wisły: „Zacisze”, „Kondratowicza” i „Bródno”, a także dwóch kolejnych na lewym brzegu: „Wola Park” i „Powstańców Śląskich”. Budowa nowych stacji ma kosztować 8 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE Budowali metro; znaleźli kieł mamuta


(fot. PAP/Jakub Kamiński)
(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej