RAPORT

Pogarda

Zlikwidowano rekordową „fabrykę” papierosów; miały trafić na Zachód

Najnowsze

Popularne

Nielegalna „fabryka tytoniowa” zlikwidowana. Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze Izby Celnej w Krakowie przechwycili hurtowe ilości krajanki tytoniowej i podrobionych papierosów.

Przestępczy proceder rozpracowali policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej. Wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Krakowie dotarli do usytuowanych na terenie województwa magazynów w których znajdowały się nielegalne wyroby akcyzowe.

CZYTAJ TAKŻE: „Koordynowała przemyt mąki i oleju”. 83-letnia szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK stanie przed białoruskim sądem

Skarb Państwa co najmniej 70 mln zł

Zabezpieczono tam około 100 ton krajanki tytoniowej oraz prawie trzy miliony sztuk gotowych, podrobionych papierosów. Ponadto funkcjonariusze znaleźli także komponenty do produkcji nielegalnych wyrobów i dwie kompletne linie technologiczne do produkcji i paczkowania papierosów.

Jak ustalili policjanci, służyły one do produkcji „podróbek” papierosów znanej marki. W tym celu sprawcy kupili nieruchomości, gdzie przygotowali się do ustawiania maszyn. Policjanci namierzyli także pięć dużych magazynów, w których były nie tylko krajanka tytoniowa, ale również bibuła służąca do wykonania papierosów.

Nielegalny przemyt z Europy Południowej

Zabezpieczone komponenty i tytoń były nielegalnie sprowadzane z Europy Południowej, a jak ustalono, produkt finalny miał trafić za zachodnią granicę Polski.

Wartość rynkowa zatrzymanych nielegalnych papierosów funkcjonariusze szacują na ponad półtora miliona złotych, a wartość rynkowa zabezpieczonej nielegalnej krajanki tytoniowej na 60 mln zł. W przypadku wprowadzenia na rynek tych wyrobów akcyzowych – bez dalszego ich przerabiania – Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 70 mln zł.

Sześć osób usłyszało już zarzuty

Policjanci zatrzymali sześć osób, którym przedstawione zostały już zarzuty – między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych.

CZYTAJ TAKŻE: 2,5 tony kokainy ukryte w ananasach. Gigantyczny przemyt w Hiszpanii

Trzech zatrzymanych tymczasowo aresztowano, wobec pozostałych zastosowano inne środki zapobiegawcze. Sprawcami są mężczyźni w wieku 25-60 lat, mieszkańcy województwa małopolskiego.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej